1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
3 years ago
5

Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?

Mathematics
1 answer:
Leto [7]3 years ago
7 0
6 pounds of apples cost $7.38

1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23

So the unit price of apples = $1.23 per pound

I hope this helps.
You might be interested in
What does 5 1/4 - (-2 1/2) equal
Alex787 [66]
Ive done the math and its 7.75
3 0
3 years ago
Please help me out? thank you!!!
NeX [460]

Step-by-step explanation:

What you need to do is convert the quarts into gallons and then you need to subtract the number by 2 and you have your answer. Sorry I cannot give you the answer! I'm kinda in a rush but I wanted to help you out.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please do 37,39,41 kskdkjdnd sorry please and ty!!!!
alex41 [277]
37: 1 yard
39: to
41: 21000 mm
3 0
3 years ago
What is x? <br> -6(9x+5) -3x+4x= -408+x
fredd [130]
X=-53x+378, if you need explanation used ask me.
7 0
4 years ago
Please help me with my math
Taya2010 [7]
3x + 22 is the equation that represents the perimeter of the triangle.  4x + 10 is the perimeter of the rectangle.  Setting the two equal:

3x + 22 = 4x + 10

and collecting like terms:

x=11

We find that the perimeter of both shapes is equal to 11 units.
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Consider the rectangular prism with length 3 cm, width 4 cm, and height of 6 cm. Will
    12·1 answer
  • 5.35 rounded to the nearest hundredth
    12·2 answers
  • Use P = 2(l + w) to find the perimeter (P) of a rectangle where l = 7 ang W = 4
    7·1 answer
  • How can we factorise the expression: 2x^6+17x^3+8?​
    15·1 answer
  • Write the coordinates for the given dilation
    7·1 answer
  • -12divided by 3 help me plz
    8·2 answers
  • Which relation is a function of x?
    15·2 answers
  • To receive a grade of A on an 80-question test, 90% of the questions must be answered correctly. What is the maximum number of q
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME ANSWER THIS QUICKLY AND CORRECTLY WITH EXPLANATION! I WILL MARK YOUR BRAINLIST IF ONLY YOUR ANSWER IS CORRECT.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS MY LAST TEST QUESTION!!!14x^5y^4+21x^3y^2/7x^3y
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!