1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
10

If 8 cakes cost £4,then how much do 3 cakes cost?

Mathematics
2 answers:
Inessa [10]3 years ago
8 0
8 = £4
1 = £0.50
3 = 3 × £0.50
3 = £1.50
Pani-rosa [81]3 years ago
3 0
Its £1 . 50
u work out how much 1 is
to do this u do 4 / 8 which gives u 50p 
then multiply it by 3 which gives u the answer
hope this helps u 
You might be interested in
Easy 100 points, plz answer ASP! Please include an explanation!!
valina [46]

Answer:

The third option

Step-by-step explanation:

the most reasonable

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 40 monkeys and 60% of the monkeys are in the trees. How many monkeys are in the trees?
strojnjashka [21]

Answer:

24 monkeys are in the tree

Step-by-step explanation:

We solve it by writing \frac{60}{100} times \frac{40}{1}

Why is it over 100? Because every percent is out of 100!

\frac{60}{100} X \frac{40}{1} (your equation)

60 times 40 = 2400 and 100 times 1 = 100, We get, \frac{2400}{100},

Lastly, we simplify the fraction by 100 on each side:

\frac{2400}{100} / \frac{100}{100}

you get 24

7 0
2 years ago
A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
fredd [130]

4.36 I think I hope this helps

8 0
2 years ago
Jessica has a coupon for 20% off the original price of
jeka57 [31]

Answer: $95.20

Step-by-step explanation:

140 * .2 = 28

140 - 28 = 112

112 * .15 = 16.8

112 - 16.8 = 95.2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of the lengths of the sides of triangle ABC is 25 in . The lengths of sides overline AB and overline BC are 9 inches and
s2008m [1.1K]

Answer:

AC = 8 The classification is isosceles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Of the 168 hours in a​ week, as a full time​ student, you should spend how many hours per week on school​ work?
    6·1 answer
  • For any approximately normal distribution, how can we find the relative frequency of the scores?
    10·1 answer
  • You have an 8 pint mixture of paint that is made up of equal amounts of yellow paint and blue paint. To create a certain shade o
    10·1 answer
  • What is the square root of 756 to the nearest tenth?​
    14·2 answers
  • A 2013 study by pediatrician investigates whether it in better to give children the diphtheria, tetanus and pertussis (DTaP) vac
    11·2 answers
  • 24 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!! <br> Factor the expression.<br> 4d + 12
    8·1 answer
  • Jerilyn made 40 treats for her birthday.She gave 4 away to her family before taking the rest to school.What percent did Jerilyn
    6·1 answer
  • Based on the equation 6x + 2y = 30, what is the missing value in the table?
    8·2 answers
  • 5x + 3 - 2x = 12 + 7x - 2 solution ??? SOMEONE HELPPP PLEASE !!
    5·1 answer
  • For the past 15 months, Frank recorded the cost of his monthly home heating bill and the corresponding average monthly temperatu
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!