1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
3 years ago
15

King Noodles' bonds have a 7.5% coupon rate. Interest is paid quarterly and the bonds mature in 8 years. If the discount rate is

8%, what is the price of King Noodles' bonds?
Business
1 answer:
natima [27]3 years ago
3 0

Answer:

The price of King Noodles' bonds is $970.66

Explanation:

Coupon payment = 1000 x 7.5% = $75 per year = 75/4 = 18.75 per quarter

Number of periods = n = 8 years x 4 quarter each year = 32 quarter

Yield to maturity = 8% per year = 8% / 4 = 2% per quarter

Price of bond is the present value of future cash flows, to calculate Price of the bond use following formula:

Price of the Bond = $18.75 x [ ( 1 - ( 1 + r )^-n ) / r ] + [ F / ( 1 + r )^n ]

Price of the Bond =$18.75 x [ ( 1 - ( 1 + 2% )^-32 ) / 2% ] + [ $1,000 / ( 1 + 2% )^32 ]

Price of the Bond = $18.75 x [ ( 1 - ( 1.02 )^-32 ) / 0.02 ] + [ $1,000 / ( 1.02 )^32 ]

Price of the Bond = $440.03 + $530.63

Price of the Bond = $970.66

You might be interested in
The company expects an annual need for 5,000 switches. If the company makes the product, it will have to utilize factory space c
WITCHER [35]

Based on the cost to produce each unit of the switches and the annual demand, the total costs will be $25,900 more than the cost of purchasing the switches.

<h3>What is the cost of producing the switches?</h3>

This can be found as:

= Variable cost + set up costs + supervisor's salary + opportunity cost of lost rent

= ( (6 + 5 + 4) x 5,000 units) + 45,500 + 41,000 + (3,700 x 12 months)

= $205,900

If they bought the switches at $36, they would cost:

= 36 x 5,000

= $180,000

Its cheaper to buy by:

= 205,900 - 180,000

= $25,900

Find out more on total costs computation at brainly.com/question/5168855.

#SPJ1

7 0
1 year ago
Starbucks has been in business for over 40 years and for most of that period has been quite successful. They have a portfolio of
Keith_Richards [23]

Answer:

Marketing and distribution of a variety of products

Explanation:

Marketing refers to a business function whereby a marketer advertises and promotes goods and services with an objective to increase sales and at the same time ensure customer satisfaction.  Marketing mix refers to essential marketing components for effective marketing.

Marketing mix comprises of product, place, price and promotion.

Distribution refers to activities which are aimed at making products available in the right markets at the right time and utilizes various channels of distributions such as retailers, wholesalers, intermediaries, etc.

In the given case, Starbucks, the renowned coffee maker, has formed alliances or collaborations so as to extend and strengthen their business. These strategic alliances help Starbucks create an effective distribution network and wide-reach marketing which subsequently helps in efficient operations and profitability.

6 0
2 years ago
Ralph Lauren: Accounts receivable turnover and number of days' sales in receivables Ralph Lauren Corporation designs, markets, a
SVETLANKA909090 [29]

<em>MISSING INFORMATION:</em>

   concept                     //    Year 2     //     Year 1

Sales                                     7,620             7,450

Account Receivables             655                588

Answer:

Yes, there is. The days to collect increase by 4.16 to 29.77 from 26.61

Which is a bad sing as the company delays more to collect form their customers

Explanation:

Account Receivable turnover:

Average receivable:

(458 + 588 ) / 2  =  523

7,450 / 523 =   14.25

Days to collect: 365 / 14.25 = 25,61

Second Year:

Average receivable: (655 + 588) / 2 = 621.5

Turnover: 7,620 / 621.5 =  12.26

Days to collect: 365 / 12.26 = 29,77

29.77 - 25.61 = 4.16

6 0
2 years ago
Give an example of one good or service produced in the United States using the command model. Justify your example using content
Ymorist [56]

What poster are you referring to? There’s nothing there but the question

5 0
2 years ago
An investment made 10 years ago is worth $100,000. if the annual return over these 10 years was 7.20%, then the original investm
GenaCL600 [577]

The original investment amount was $ 68.56 then annual return on investment is 10 years was 7.20% interest.

What is investment?

Investment definition is assets invested in to build wealth and save money on bank, property and projects for specific time period of money.

PV is a present value, FV is a future value, i is interest, n is number of period

PV= FV/ (1 + i) n

PV= 1, 00,000 / (1+7.20%) 10

PV =68.5650014087

As a result, the original amount of investment is 68. 56

Learn more about on investment, here:

brainly.com/question/15353704

#SPJ1

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Mila is at a flea market.
    8·2 answers
  • The hr manager told jim that the company pays the total health insurance costs for a family of four. as a single man, this benef
    10·1 answer
  • The database of Aster Corp. was hacked and confidential data was leaked to its competitors. This resulted in a huge financial lo
    14·1 answer
  • Keithomp, a company that manufactures and exports candies, sells different flavors of candy depending on the taste preferences o
    7·1 answer
  • You make $45,000 per year at your current job with Whiz Kids Consultants. You are considering a job offer from Brainiacs, Inc.,
    6·1 answer
  • Kelsie told you her goal is to be one of the best overall programmers in the world. She​ doesn't care who she works​ for, or wha
    9·1 answer
  • Suppose that call options on ExxonMobil stock with time to expiration 3 months and strike price $90 are selling at an implied vo
    14·1 answer
  • Monetary Policy Definition<br> A B C or D
    14·2 answers
  • What happens to a monopolistically competitive firm that begins to charge an excessive price for its product?.
    10·1 answer
  • Loyal customers and proprietary bread both fall within which part of the swot analysis?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!