1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
2 years ago
11

Ready Ride is a trucking company. It provides local, short-haul, and long-haul services. It has developed the following three co

st pools.
Activity Cost Pool Cost Drivers Estimated Overhead Estimated Use of Cost Driver per Activity
Loading and unloading Number of pieces $79,290 88,100
Travel Miles driven 441,750 589,000
Logistics Hours 62,040 2,820
Required:
1. Compute the activity-based overhead rates for each pool. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 12.75.)
Business
1 answer:
Ivenika [448]2 years ago
7 0

Answer:

$0.89 per piece

$0.75 per miles

$22 per hour

Explanation:

The computation of the activity-based overhead rates for each pool is shown below:

Activity-based overhead rate = Estimated Overhead ÷  Estimated Use of Cost Driver per Activity

For Loading and unloading, it would be

= $79,200 ÷ 88,100 = $0.89 per piece

For Travel miles driven, it would be

= $441,750 ÷ 589,000 = $0.75 per miles

For logistic hours, it would be

= $62,040 ÷ 2,820 = $22 per hour

You might be interested in
A company that continually adds more features to an existing product to try to appeal to more customers may end up overwhelming
Sloan [31]

It can be noted that when the addition of more features to an existing product overwhelm the customers, it is known as feature fatigue.

<h3>What is feature fatigue?</h3>

Feature fatigue simply means when consumers shy away from products that appear to be rich in features.

This occurs ehen a company continually adds more features to an existing product to try to appeal to more customers may end up overwhelming customers and create an unintended consequence.

Learn more about fatigue on:

brainly.com/question/948124

5 0
2 years ago
Samuel K. Jenkins is thirty-five years old and lives in New Mexico. He would like to run for President. What else do we need to
lyudmila [28]
Since he is 35 and lives in the United States we would need to know if he has been a resident within the United States for at least 14 years, and if he was a natural born citizen of the U.S.A.<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone have tikt ok put u r at in co mments or anw ser and i will follo w u
kondaur [170]

Answer:

sorry I don't have one! T~T

Explanation:

8 0
2 years ago
Gdp includes the value of all select one:
baherus [9]
The correct answer is A.

GDP consists of all FINAL goods and services, and the only way it can be measured is through market prices.
5 0
3 years ago
What will maximize the amount of interest you earn ?
Solnce55 [7]
Alright bud so basically what maximizes the amount of interest you can make would be a high interest rate along with a long period of time
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A. suppose there is a surge in consumer confidence that creates an increase in aggregate demand in the economy. the federal rese
    9·1 answer
  • Is Universal Social Charge, Income tax or Consumer tax? ​
    8·2 answers
  • A house is constructed in a neighborhood that is substantially larger than the existing houses. Based on the value principle of
    11·1 answer
  • Which of the following is an internal event?
    5·2 answers
  • A small company has developed a specialized software product that it configures especially for each customer. New customers usua
    14·1 answer
  • Assume BarnesandNoble.com has 289 business math texts in inventory. During one month, the online bookstore ordered and received
    10·1 answer
  • If a company has two projects of equal value to selected from how would they decide which one to choose for their budget?
    5·1 answer
  • At a dinner, the meal cost $22.00 and a sales tax of $1.87 was added to the bill. What is the tax rate for meals in this city
    6·1 answer
  • Adidea Corp. bought 100 units at $15 each. The company then sold 30 units at $25 each, and 50 percent of the purchase was paid i
    8·1 answer
  • To measure the strength of a currency, you can
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!