1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
15

It says to use rounding or compatible numbers to estimate the sum. first problem is 24 + 8

Mathematics
1 answer:
KonstantinChe [14]3 years ago
4 0
The estimated sum is 30.
You might be interested in
Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
amid [387]

10.35 \div 3 = 3.45
the unit price per pound is $3.45
5 0
3 years ago
Please answer this correctly
marusya05 [52]

Answer:

662

Step-by-step explanation:

l x w

10x41

6x22

8x15

662

4 0
3 years ago
How many 1/3 inch pieces can be cut from 7/15 of an inch long
lapo4ka [179]

Answer:

1.4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the area of this parallelogram. Be sure to include the correct unit in your answer.
JulijaS [17]

Answer:

A=BH so, Area is 108 inches :)

Step-by-step explanation:

A= B x H

A = 12 x 9

A = 108

7 0
3 years ago
Round 219.870754015 to the nearest hundred.
KatRina [158]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

Because you are rounding to the hundreds, you look at the tens place. The tens place is a "1" and 1 is below five, so you round down to 200.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to 1/5y+1/8=3/20​
    5·1 answer
  • Can you please help??
    5·2 answers
  • Please help answer this question idk if im right or not
    15·1 answer
  • 5miles=8km how many miles is in 80km
    10·1 answer
  • Thirteen multiplied by h is one hundred and four.
    6·2 answers
  • Katie has $600 in a savings account that earns 5% annually. The interest is not compounded. How much interest will she earn in 1
    10·1 answer
  • 6 dived by 48 what is the answer
    7·2 answers
  • Which figure is a translation of figure 1?
    7·1 answer
  • Assume that an image is created by rotating another figure 180 degrees. Explain how you can you could determine the location of
    10·1 answer
  • Pencils are 3 for $0.35. How much would 2 dozen pencils cost?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!