1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
9

How many ways are there to select 3 of 15 flavors of juice at the grocery store?

Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
5 0
First, you need to distinguish if this is a permutation or a combination. The difference between the two is the order. In combination, order does not matter. Since there is no any restriction given, we assume this is a combination problem. The equation of determining the number of ways to choose 'r' objects out of total 'n' objects is:

Number of ways = n!/r!(n-r)! = 15!/3!(15-3)! = 455

There are 455 ways.
You might be interested in
4. Tabatha is dining out at Mandee's and decides to get an order of curly fries.
julsineya [31]

Answer:

$22.33

Step-by-step explanation:

A 20% tip would be 0.20. Multiply the cost by 0.20 to get the tip amount or multiply the cost by 1.20 to get the total amount including tip.

subtotal --> $18.61

tip --> $3.72

18.61 x 0.20 = 3.72

total --> $22.33

5 0
3 years ago
How do you solve circumference
Simora [160]

Answer:

C=2(pi)r

Step-by-step explanation:

Circumstance=2×pi(3.14)×Radius

3 0
3 years ago
2 hundreds 6 tens 12 ones
adell [148]

Answer:

umm that would be 272

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Divide £48 in the ratio 7 : 5
Phoenix [80]
Given there are 12 parts in the ratio, we would divide 48 by 12 which equals 4. So, the ratio would be 28:20. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer this please<br>struggling thank you
Romashka [77]
Can you write out the question or is there a diagram?
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 4m equal to 400dm
    13·1 answer
  • To rent a certain meeting room, a college charges a reservation fee of $49 and an additional fee of $7.80 per hour. the math clu
    8·2 answers
  • Pls help it will mean alot!!<br> due rn!!
    8·2 answers
  • Suzanne needs material for her school project. She buys 4.75 yards of material at $5.37 a yard. What is the total cost of the ma
    12·1 answer
  • Mathematical
    15·2 answers
  • Find the solution to the system of equations.
    10·1 answer
  • A rectangular prism is 12 inches long, 9 inches wide, and 6 inches high. What is the volume of the prism?
    5·1 answer
  • Angle x measures 42•. Find measure of angle y.
    14·1 answer
  • What is the slope of the line?
    9·1 answer
  • Simplify (5x^-6)^3 leave your answer as a fraction in index form
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!