1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
3 years ago
8

Mr switzer needs to buy new 1-foot tiles to cover his bathroom floor. The floor is 12 feet long and 8 feet wide. Each square foo

t of tile will cost $1.79. In dollars what will be the total cost of the tiles he needs to buy.
Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]3 years ago
5 0

Answer:

$171.84

Step-by-step explanation:

Amount of tiles needed = 12*8 = 96 Tiles

Price of tiles = $1.79 * 96 = $171.84

You might be interested in
What is the answer for the diagram?
Westkost [7]

Answer:

1340-

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLZ HELP ASAP SIMILARITY
PIT_PIT [208]
LY = 5.2  ,  TY = 3.9
Δ LTN is a right triangle , ∠T = 90° , TY⊥LN
∴ TY² = LY * YN
∴ 3.9² = 5.2 * YN
∴ YN = 3.9²/5.2 = 2.925

∴ LN = LY + YN = 5.2 + 2.925 = 8.125

Δ LYT is a right triangle , ∠Y = 90°
LT² = LY² + YT² = 5.2² + 3.9² = 42.25
∴ LT = √42.25 = 6.5

Δ NYT is a right triangle , ∠Y = 90°
NT² = NY² + YT² = 2.925² + 3.9² = 23.765
∴ NT = √23.765 = 4.875

The preimeter of the rectangle LINT = 2 * (LT + TN)
                                                          = 2 * ( 6.5 + 4.875 )
                                                          = 2 * 11.375
                                                          = 22.75



7 0
3 years ago
What is the answer to this question?
jarptica [38.1K]

Answer:

(check the image below)

Step-by-step explanation:

Use Algebra Calculator: Math Papa. Really super helpful! I use it all the time for my math homework and it is literally never wrong! I hope this helps! Have a great day!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the radical expression. ⁴√81x²⁰y²⁴<br><br>I think it's either A or B​
tangare [24]

Answer:

3x^5y^6 (a)

Step-by-step explanation:

La raiz de un productor es igual al producto de las raices de cada factor

^4√81 ^4√x^20 ^4√y^24

escriba el numero en forma exponencial an base 3

^4√3^4 ^4√x^20 ^4√y^24

simplifica el indice de la raiz y el exponente usando 4

^4√3^4 x^5 ^4√y^24

simplifica el indice de la raiz y el exponente usando 4

^4√3^4 x^5 y^6

simplifica el indice de la raiz y el exponente usando 4

3x^5y^6

7 0
3 years ago
Eighteen subtracted from half a number is 38.<br> Find the number.
Andrews [41]

Answer:

x=112

Step-by-step explanation:

x/2-18=38

first add +18

x/2=56

now multiply by 2

x=112


6 0
3 years ago
Other questions:
  • The original value of a car is $18,000, and it depreciates (loses value) by 15% each year. What is the value of the car after th
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
    15·1 answer
  • If <img src="https://tex.z-dn.net/?f=sin%5Ctheta%20%3D%20%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="sin\theta = \frac{1}{3}"
    10·1 answer
  • An investment company pays 9​% compounded semiannually. You want to have $ 19,000 in 10 years
    11·1 answer
  • A rabbit traveled 60 meters in 4 seconds what is the unit rate
    10·1 answer
  • ANSWER QUICKLY Will give brainless to correct answer
    15·1 answer
  • A man in a tower spots three hot air balloons flying at the same altitude. Balloon
    13·1 answer
  • A team of 5 runners competed in a relay race. Each runner had to run 730 yards. How long was the race? (ANSWER IF YOU KNOW AND H
    10·2 answers
  • Round 8.96278650872 to the nearest millionth
    10·1 answer
  • A bakery sold 208 pounds of bread last week. This is about 5 times as many pounds as were sold this week. About how many pounds
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!