Good evening ,
______________
Answer:
a=3
___________________
Step-by-step explanation:
Look at the photo below for the answer.
:)
Answer: From least to greatest: -2.4, -0.8, 0.2, 0.9, 1.6. Hope this helps you! :D
It's looking for the measures
m<F + m<G = 180°
(4x)° + (8x)° = 180°
12x = 180°
÷12 ÷12
x = 15
check your work
m<F + m<G = 180°
(4x)° + (8x)° = 180°
4(15)° + 8(15)° = 180°
60° + 120° = 180°
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
28.26 units
Step-by-step explanation:
We know the radius of the circle is 3 units, so we'll end up plugging that into the formula.
A = π(3^2) or A = π * 3 * 3
When you substitute pi for 3.14, you'll end up getting 28.26 units.
Hope this helped! :)