1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
12

What's the distributive property for 16+48

Mathematics
2 answers:
ella [17]3 years ago
6 0
The distributive property is when you have, for example, 2(1+3), and you multiply the 2 by both terms and add them together. so 2(1+3) = 2(1) + 2(3) = 2 + 6 = 8.

so with 16 + 48, to show the distributive property, you could divide by any common factor of 16 and 48. some correct ways to do this are:

16 + 48 = 2(8 + 24)
16 + 48 = 4(4 + 12)
16 + 48 = 8(2 + 6)
16 + 48 = 16(1 + 3)

you're just dividing 16 and 48 by the outside term to get the 2 numbers in the ( )
AlladinOne [14]3 years ago
3 0
(10+40) + (6+8)= <span>distributive property for 16+48</span>                                                   



You might be interested in
Andrea, Justin, and Virginia went to an office supply store. Andrea bought 6 pencils, 7 markers, and 8 erasers. Her total was $1
olga2289 [7]

Answer:

x=0.25\,,\,y=1.75\,,\,z=0.25

Step-by-step explanation:

Let x,y,z denotes number of pencils, markers, erasers respectively.

For Andrea:

6x+7y+8z=15.75\,\,\,(i)

For Justin:

6x+8y+5z=16.75\,\,\,(ii)

For Virginia:

5x+5y+7z=11.75\,\,\,(iii)

On subtracting equations (i) and (ii), we get

(6x+7y+8z)-(6x+8y+5z)=15.75-16.75\\-y+3z=-1\\y-3z=1\\y=1+3z

Put y=1+3z in equation (i)

6x+7(1+3z)+8z=15.75\\6x+29z=8.75\,\,\,(iv)

Put y=1+3z in equation (iii)

5x+5(1+3z)+7z=11.75\\5x+22z=6.75\,\,\,(v)

Multiply equation (iv) by 5 and equation (v) by 6 and then subtract both the equations.

5(6x+29z)-6(5x+22z)=5(8.75)-6(6.75)\\13z=3.25\\z=\frac{3.25}{13}=0.25

Put z=0.25 in equation y=1+3z

y=1+3(0.25)=1.75

Put y=1.75\,,\,z=0.25 in equation (i)

6x+7(1.75)+8(0.25)=15.75\\6x+12.25+2=15.75\\6x=1.5\\x=0.25

8 0
3 years ago
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
2 years ago
If Harriet rolls the number cube 39 times how many times can she expect to roll a 3 or 4?
Damm [24]
Two out of thirty nine hope this helped 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help I’m not good with word problems
pickupchik [31]

Answer:

I agree that this question can be confusing:

Apparently point A and point B must be on the same straight line (measured from the light house or the question would be nonsensical)

tan 13 = H / DA      where H is height of lighthouse

tan 8 = H / DB       tangent measured from point B

tan 13 / tan 8 = DB / DA

DB = .2309 / .1405 * 1279 = 2101 ft

DB - DA = 2101 - 1279 = 822.0 ft

3 0
2 years ago
Please help me with this question from my homework: (Answers in English please :) In the figure, m&lt;1=7x+8, m&lt;2=4x+11, and
BigorU [14]

Answer:

54.896

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle has sides 12 2/3 inches, 10 1/3 inches, and 5 1/3 inches. What is the perimeter (distance around the edges) of the tr
    11·1 answer
  • Round 11,000 to the nearest 10,000
    7·2 answers
  • "a student is randomly choosing the answer to each of five true-false questions in a test. how many possible ways can the studen
    15·2 answers
  • A bow and arrow cost £22. The bow costs £19 more than the arrow.
    13·1 answer
  • A runner incregses
    11·1 answer
  • A is between Cand D.<br><br> True<br> False
    9·2 answers
  • What is the answer to this question plss and thank you
    9·1 answer
  • What's the circumference of a
    11·1 answer
  • A class has 10 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls
    11·1 answer
  • Need the answer now pls
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!