1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
8

A teacher had 85 red grapes and 19 students. If each student received the same number of

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
7 0
Divide 85 and 19.
85/19= 4.417....
So, we know that each student can’t have above 4. But, if each student has 4 grapes, 19x4 = 76.
85-76=9
There are 9 grapes left over.
You might be interested in
Help me on 16 and 17 please as fast as possible it’s due tomorrow
mihalych1998 [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

16.) 2/3

You add up the fractions and then reduce.

(5/12 + 3/12 = 8/12 = 2/3)

17.) No because if you add all the fractions together, you only get 7/8. This means the project is not complete yet.

7 0
3 years ago
Which value for x makes the sentence true?
leva [86]

Answer:

im gonna go with  a

Step-by-step explanation

4 0
3 years ago
Find the y-intercept of the line below.
ANEK [815]
Y=mx+b, the b is your y-intercept so just rearrange your equation
y=(3/7)x+(2/7)
your y-intercept would be b) (2/7)
8 0
4 years ago
PLEASE HELP! &lt;3<br> What is the slope of the line?
GrogVix [38]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

The slope formula is (change in y)/(change in x)

since the numerator (change in y) is 0, the slope will be 0

5 0
3 years ago
Questions on the images
KiRa [710]

Answer: A

Step-by-step explanation:

12 x 12 = 144

39 x 39 = 1521

1521 - 144 = 1377

root 1377 = 37.1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mariya is solving the quadratic equation by completing the square.
    5·2 answers
  • johnnys baseball team raised $1456 for next month's tournament. They need a total of $2,000 to play. the team has a total of 11
    11·1 answer
  • A)125<br> B)130<br> C)120<br> D)135
    12·2 answers
  • (m-6)(m+6) find the product
    11·2 answers
  • 4 circles are drawn inside a 6cm square, find the area of the rest of the square
    7·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • What is the answer to this problem
    14·2 answers
  • What’s the slope? thanks if you help me :)
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME QUICKKK, FIRST CORRECT PERSON GETS BRAINLIEST​
    5·2 answers
  • For a ride on a rental scooter, Charlie paid a $3 fee to start the scooter plus 11 cents per minute of the ride. The total bill
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!