1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
9

Which quadrilaterals have two pairs of opposite sides that are parallel and have no right angles? Choose all answers that are co

rrect. A. parallelogram that is not a rectangle B. trapezoid C. square D. rhombus
Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
3 0
Trapezoid and rhombus
You might be interested in
Michelle wants to buy a new phone. There are several stores that sell the phone she wants, and each store offers
yaroslaw [1]

Step-by-step explanation:

hey, hope it helps.. :))

4 0
2 years ago
What is 10 x 10 in exponential form
kiruha [24]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a mat costs 9800kr, what combination of two reductions in it's price, which have to add up to 100%, e.g: The price was first
Gre4nikov [31]

Step-by-step explanation:

if a mat was 9800kr and the price was reduced by about 40% it would be 245 whereas another 60 would end up 980 itself so I'm not too sure as the cheapest alternative would be 40%

7 0
3 years ago
List the steps that should be used to solve the equation (f)x=g(x) by graphing when F(x)=(1/2)^x-3 and g(x)=3x+5
Tema [17]

ANSWER

See explanation.

EXPLANATION

Step 1

Graph each of the functions.

f(x) = ( \frac{1}{2} )^{x - 3}

and

g(x) = 3x + 5

Step 2

Look for the point of intersection of the two graphs.

From the graph, the two functions intersected at

(0.38,6.14)

6 0
3 years ago
How much will you save if you buy an item listed at $75.50 at a 25% discount?
nalin [4]
25% of $75.50 is 18.87, so.... you would save $18.87 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the area of the triangle in the diagram?
    6·2 answers
  • Can someone help me with number 4,5 and 6?
    9·1 answer
  • (-9 x -3) + 27 integers
    15·2 answers
  • A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​
    11·1 answer
  • Answer with solution
    5·2 answers
  • If<br> R = (5+T)P/3<br> then what is p?
    8·1 answer
  • 6. Find the distance between the points (1,4) and (-2, -1).
    13·1 answer
  • Guys that true?
    15·2 answers
  • Witch division problem does the number line below best illustrated
    7·1 answer
  • the figure at the right shows the dimensions of the garden in Marissa's back yard. What is the area of the garden?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!