Answer:
89
Step-by-step explanation:
88+190/2=89 I hope this is enough
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
Answer:
x = 11
Step-by-step explanation:
We know that vertical angles (opposite angles when two lines cross), are equal.
2x - 6 = 6x - 50
4x = 44
x = 11
Answer:
27 hours
Step-by-step explanation:
The regular hours are paid normally, 21/hr hence working for 40 hours, Michael earns 40*21=$840
To work x hours paid overtime as 1.5 of the normal rate, the rate would be $21*1.5=$31.5/hr
X hours multiplied by rate of $31.5/hr should be at least equal to $840
31.5x>=840
X>=840/31.5>=26.6667 hours and when rounded off
X is 27 hours