1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
7

What is the circumference of a circular button with a diameter of 8 millimeters? Show your work.

Mathematics
2 answers:
matrenka [14]3 years ago
6 0

c = \pi \times d \\ c = 8\pi
Anon25 [30]3 years ago
4 0
C = circumference.
D = diameter


C = \pi X D
C = 8[tex] \pi [tex]
You might be interested in
A copy machine makes 84 copies in 3 minutes and 30 seconds, how many copies does it make per minute.
matrenka [14]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

3 minutes and 30 seconds = 3.5 minutes

84/3.5 = 24copies/minute

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
3 years ago
What is 7 1/5 - 6 2/5 =?
poizon [28]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

7 1/5 - 6 2/5 = 0.8

5 0
3 years ago
20% of the basketball team is injured if there is a total of 15 players on the team how many have been injured​
pav-90 [236]

Answer:

3 players

Step-by-step explanation:

15 times 20% = 3.

You can check yourself if you'd like.

HOPE THIS HELPS :)

5 0
2 years ago
A farmer sold 35 bags of rice at 25 % profit. If he sold each bag for ?7500:00. How much was his profit on 25 of the lot.
Doss [256]
Suppose that the farmer had bought the rice at x dollars per bag and had sold them at a 25% markup.  How much did the bags cost him before he added the markup?  1.25x =$75 results in $75/1.25, or $60 per bag.

If he sold 25 bags, his profit would be 1.25($60/bag)(25 bags) = $1875.

I very seriously doubt that the rice was $7500 per bag.  Perhaps you meant $75/bag...?


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is a factor of 21 <br> a6 <br> b5 <br> c4 <br> d3
    10·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=7%20-%208%20%5Cdiv%204%28%20%7B3%7D%5E%7B2%7D%20%20-%201%29" id="TexFormula1" title="7 - 8 \di
    8·1 answer
  • PLS HELP I ONLY HAVE 6 MINS LEFT I WILL MARK BRAINLIEST
    11·1 answer
  • What is the square root of 4761?
    8·1 answer
  • Farmer Ed has 600 meters of fencing
    11·1 answer
  • Which of the following is a rational number?
    12·1 answer
  • 7/2 as a fraction into a mixed number need tonight
    8·2 answers
  • - In the 2016 Summer Olympics, the U.S. team won
    14·1 answer
  • Liam has a bag of b beads. He gives 20 beads to his sister. He then uses all of the remaining beads to make 4 necklaces with the
    8·1 answer
  • pls help i cant get this?? here is what it says. Which box and whisker plot correctly displays the information about the hours o
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!