1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
15

Please show work 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
5 0
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
You might be interested in
Solve for x in the equation x2-12x+36=90
vazorg [7]
x*2-12x+36=90

-10x+36=90

-10x+36-36=90-36

-10x=54


-10x/-10=54/-10
x=27/5
Hope this helps:)

4 0
3 years ago
A super train travels 1,500 miles in 12.5 hours. How many miles does it travel in one hour?
katen-ka-za [31]
Let's treat the speed in one hour as a variable.
We can say that 1500=12.5x
Divide by 12.5
1500/12.5 = x
x = 120
120 mph is your answer.
6 0
3 years ago
It’s geometry, help plz
m_a_m_a [10]

Answer:

i think its 18(DONT TRUST ME)

Step-by-step explanatioN:

6 x 3                

5 0
2 years ago
Cyrus is inviting 11 friends over for pizza. He would like to have enough pizza so each friend can have 1/4 of a pizza. About ho
ExtremeBDS [4]

Answer:

Cyrus needs to order 3 full pizzas to feed his 11 friends .

Step-by-step explanation:

The number of friends invited  = 11

Share of pizza for each friend = 1/4 pizza

Now,  as  1 friend eats 1/4 of  a pizza.

⇒  11 friends eat  = 11 \times \frac{1}{4}  = 2.75

So, 11 friends can eat 2 .75 pizza.

Since pizza come as a whole number.

And 2. 75 is nearly equal to 3.00

Hence,  Cyrus needs to order 3 full pizzas to feed his 11 friends .

6 0
3 years ago
Simplify (-5) + (-4) + (7).<br> 0-2<br> 06<br> O<br> 8<br> 16
stich3 [128]

Answer:

- 2

Step-by-step explanation:

The question is - 5 + - 4 + 7

You do addition first.

-4 + 7 = 3

So now we have - 5 + 3

-5 + 3 = - 2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A rate in which the two quantities are equal but different units is called a what
    14·1 answer
  • Find the area of the irregular figure
    10·1 answer
  • Suzanne can work 10 math problems in 15 minutes. How many can she work in an hour and a half?
    6·1 answer
  • 26=2y-14 plz help out thxs :)
    13·1 answer
  • A coin is rigged so that the probability of tossing a head is 0.61. The coin is tossed until the first time that a head turns up
    11·1 answer
  • A restaurant needs a staff of 3 waiters and 2 chefs to be properly staffed. The joint probability model for the number of waiter
    13·1 answer
  • Herman buys a mountain bike priced at $525.90 If the sales tax is 10%,what will be the total cost including tax?
    10·1 answer
  • Will give, Branliest.<br><br>Thanks,<br>:)​
    5·1 answer
  • How many vertices does the following shape have​
    11·1 answer
  • The figures below are similar. The labeled sides are corresponding.4 yd1 ydP1 = ?P2 = 4 ydWhat is the perimeter of the larger sq
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!