1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katen [24]
3 years ago
10

The sales tax rate in New York City is 8.4%. Find the tax charged on a purchase of $288, and the total cost.

Mathematics
1 answer:
prisoha [69]3 years ago
6 0
Tax 24.19 total 312.19
You might be interested in
What is the value of x?
andrey2020 [161]

Since this is a parallelogram and the angles are adjacent to one another, a theorem will prove that the sum of these two angles would equal 180°

Therefore, we can set up this equation:

(2x + 24) + x = 180 ⇒ Remove parentheses

2x + 24 + x = 180 ⇒ Combine like terms

3x + 24 = 180 ⇒ Subtract 24 from both sides

3x = 156 ⇒ Divide both sides by 3

x = 52°


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help plzzzzzzzzzzzz. I need you guys to show work too
Softa [21]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

<h2>—Math</h2>

√(x+3) –4 = 1

√(x+3) = 1 +4

√(x+3) = 5

x + 3 = 5²

x = 25 –3

x = 22

6 0
3 years ago
Question : -6+(-6)+(-6)
Dovator [93]
I believe -18!

-6-6-6
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price of a stock was 325$ a share.the price of the stock went down 25$ each week for 6 weeks . What was the price of that st
hichkok12 [17]
The price of the stock at the end of 6 weeks was 175$
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
10. Compare 4 x (8 - 3) and 32-12
andrey2020 [161]

Answer:

The answer is A.

Step-by-step explanation:

4 ( 8 - 3) = 32 - 12

32 -12 = 32 - 12

If my answer is right. please give it the brainliest.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sarah earns $10 per hour while babysitting and $20 per hour while cleaning houses. Sarah will need to earn $1000 during the summ
    9·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE!!!!!!!
    15·1 answer
  • what is the volume, in cubic feet, of a rectangular prism, with a height of 19ft, a width of 2ft, and a length of 11ft?
    10·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • Steve bought a total of 6 packages of pens, and each package contained either 3 or 7 pens. If exactly 4 of the packages Steve bo
    10·2 answers
  • If 60% of a number is 90, what is 4/5 of the number?<br><br><br>​
    10·2 answers
  • This is a trignometry question<br><br>hope u will do for me <br><br>i will mark brainliest..:)​
    8·1 answer
  • 62.1 divided by 58.6
    14·2 answers
  • What is the answer in scientific notation
    12·1 answer
  • Helppppp pleaseeee c: for brainliest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!