1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
3 years ago
11

If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?

Mathematics
2 answers:
OverLord2011 [107]3 years ago
7 0

Answer:

2.32 pounds

Step-by-step explanation:

The problem says that he spent $8.10 0n pixie sticks and it also says, when you clarified, that 1 pound of pixie sticks is $3.48.

We will use Rule of Three to solve this problem, Rule of Three is used to solve proportions. To solve it we write:

<em>$3.48 →  1 pound</em>

<em>$8.10 → x pounds</em>

<em>First, we multiply and then divide</em>

<em>(To  know how to solve Rule of Three, check the image attached)</em>

We can write an expression like this:

<em>x = ($8.10 * 1 pound) / $3.48</em>

<em>x = $8.10 / $3.48</em>

x = 2.32 pounds

Alex787 [66]3 years ago
6 0

Answer:

how much does 1 pound cost?

You might be interested in
Which property states that if a = b, then b = a?
yawa3891 [41]
Symmetric or communative
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
400 quarts into a container that holds 4/7 of a quart. how many containers were used?
77julia77 [94]
700 container 
hope this helps

4 0
3 years ago
Elizeabeth bought a necklace that has a mass of 35 grams which measure is equivlent to 35 grams
Reptile [31]
If you were to convert the measure of grams to kilograms it would me 35 grams= 0.035 grams
6 0
3 years ago
I need help with this one
Aleks [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the length of segment AB?<br> answer choices are...<br> 10<br> 12<br> 13<br> 15
gogolik [260]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • cashews cost 4c per packet. mandy buys 4 packets of cashews. how much change does she recieve if she paid with a $20 bill? Give
    8·1 answer
  • I need help with these answers. Pizzaz worksheet, What Is The Title. Page E-30, topic 2-k: problem solving: Simple Interest.
    6·1 answer
  • Candice plotted the points (2, 15) and (0, -1) and then drew a line through these two points. What is the slope of the line she
    14·1 answer
  • A casserole recipe requires 2 1/4 cups of cheese to make 6 servings.
    7·1 answer
  • Discuss how knowing the confidence interval for some statistical parameter (typically, but not always, the mean value) can affec
    13·1 answer
  • Agent Hunt transferred classified files from the CIA mainframe onto his flash drive. The drive had some files on it before the t
    7·1 answer
  • Can some one help will give brainliest
    9·1 answer
  • Can someone plz help i dont understand...<br><br><br> WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    13·1 answer
  • Evaluate each expression (25 -3/5) 1/3
    11·2 answers
  • Giren: Lines a and b <br> Are perpendicular.<br> Prove: &lt;3 and &lt;4 are complementary.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!