1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
13

Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?

Mathematics
1 answer:
denpristay [2]3 years ago
7 0
4.88
-subtract 116-72
-divide by 9
-round
You might be interested in
Simplify 14 + 13 − (12 + 11). A) 0 B) 1 C) 4 D) 10
never [62]
C. 4
14 + 13 - (23)
27 - 23
4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
279 is 33 1/2 of what amount
ycow [4]

Answer:

33% of 279 is equivalent to multiplying them: 33% × 279.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the zeros of x3 +2X^2-23x-60
laila [671]
Hello,

P(x)=x^3+2x²-23x-60
P(-4)=(-4)^3+2*(-4)²-23*(-4)-60=0
P(-3)=(-3)^4+2*(-3)²-23*(-3)-60=0
P(5)=5^3+2*5²-23*5-60=0
Zeros are -4,-3,5


5 0
3 years ago
Thank you so much for you help​
ankoles [38]
Your welcome for the help
8 0
3 years ago
Book costs $5.25 plus sales tax. After sales tax, the book is $5.58. What is the sales tax rate?
Karolina [17]
5,25-5,58=0,33

The answer is $0,33
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tia kayaked 2400 meters at a constant rate in 1.5 hours on Saturday. On Sunday, she kayaked 200 meters per hour faster. What was
    11·1 answer
  • Find the coordinates of X. A. (7, 4.5) B. (7, 2.5) C. (3.5, 7) D. (7, 3.5
    13·2 answers
  • The graph of the parent function y = x is horizontally stretched by a factor of 5 and reflected over the y-axis. What is the
    12·2 answers
  • HURRY<br> What is the volume of this rectangles prism??
    11·1 answer
  • Using the triangle above, what is the tanX?<br><br> 12/13<br><br> 5/13<br><br> 12/5<br><br> 5/12
    6·1 answer
  • The snack bar at your school has added sushi to its menu. The ingredients for one roll include sushi​ rice, seaweed​ sheets, cuc
    5·1 answer
  • What is the value of n
    8·1 answer
  • A recipe for BBQ sauce calls for 5 tablespoons of ketchup for every 2 tablespoons of brown sugar. The point(1, 2.5) is on the li
    9·1 answer
  • In a random sample of 40 teenagers, 18 enjoy reading for fun, and in a random sample of 40 adults, 12 enjoy reading for fun. Do
    9·1 answer
  • Last week, a chocolate shop sold 4 7/8 ounces of white chocolate. It sold 3 times as much milk chocolate as white chocolate. How
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!