1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
13

Anyone please help !!

Mathematics
1 answer:
yuradex [85]3 years ago
8 0

Answer:

The answer for the first problem is B. The answer to the second problem is A.

Step-by-step explanation:

Explanation for first problem: Factor the equation and get (w+5)(w-4). Then multiply the numerator of the equation (w-3) by (w-4) and get w²-7w+12.

Explanation for second problem: Plug in the values of choice A., -2 and 4, and they cause the denominators to equal 0 which is against the rules or considered illegal.

You might be interested in
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
I need your help guys help me differentiate this question​
Elden [556K]

Answer:

6((4 {x}^{3}  - 5x + 1) ^{ - 4}  + 4 {x}^{10} + 4) ^{5} \times  (- 4(4x ^{3} - 5x + 1)^{ - 5} \times 12 {x}^{2} - 5 ) + 40 {x}^{9}

3 0
3 years ago
50 POINTS
ikadub [295]
You would have to do 6x2= 12 so it’s 12 outcomes
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aden spent $10 on a mug and then sold it, making 20% profit, how much did he sell the mug for
NikAS [45]

Answer: $2

Step-by-step explanation: 20 percent of 10 is 2

Hope I did this right

5 0
3 years ago
Can someone please help me??
Svet_ta [14]

Answer:

A= 153.86

A=49\pi

Step-by-step explanation:

You again....

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One day, a person went to a horse racing area. instead of counting the number of humans and horses, he counted 72 heads and 192
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to rm ÷ rn? (4 points)
    9·1 answer
  • Praedup uses the inequality r+2≥25 to represent his rock and shell collection, where r is the number of rocks in his collection.
    14·1 answer
  • A population of beetles are growing according to a linear growth model. The initial population (week 0) is p0=6 and the populati
    10·1 answer
  • How do you solve g= y-c+x for x
    14·2 answers
  • Solve for x and y. And please explain
    8·1 answer
  • Which statements are true about the value of the digits in the number 5,555,555? Choose all answers that are correct. A. The dig
    7·2 answers
  • Need soome help on this homework question thanks
    11·1 answer
  • Canh square roots be rational numbers ?
    10·2 answers
  • 18m² - 18m³ - 6m <br><br> Factor the common factor
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!