1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
6

When total production is greater than total expenditures, __________ is produced than households want to buy, which leads to ___

_______ in inventory, which signals firms that they have __________, which causes firms to cut back production.
a. less; decreases; underproduced
b. less; increases; overproduced
c. more; decreases; underproduced
d. more; increases; overproduced?
Business
1 answer:
Tom [10]3 years ago
6 0
If the total production exceeds the total expenditures this means that there are more goods are produced than the demand of each households. Thus, this will lead to an increase of inventory. Then this will signal the manufacturing firm that they have overproduced the goods which will lead to cut back the production. This leads to lesser prices and/or unsold goods alongside with the likelihood of unemployment. Therefore the answer is d.
You might be interested in
Q 9.26: Crawford Trucking plans to dispose of two trucks in 2018. They sell the first truck on January 2 and the second truck on
deff fn [24]

Answer:

Crawford Trucking

Calculation of book value for disposal of two vehicles:

a) The Truck sold on January 2 would not have depreciation expenses computed for it.  The book value on January 1 would be the same on January 2.  It is not practical to compute depreciation expense for 1 day.

b) The Truck sold on July 9 would have depreciation computed for the year 2018 pro rated for six months.  The book value would be less than the Truck sold on January 2.

Explanation:

Depreciation expense may be pro rated depending on the prevailing circumstances.  This becomes necessary because the sold unit may not be fully utilized for the period under review.  Under the matching principle of generally accepted accounting principles, it is imperative to match revenue to the period they were incurred.

5 0
3 years ago
Richardson Supply's $3.9 million cost of inventory at the end of last year was understated by $1.2 million.
Triss [41]

Answer:

Part a. Was last year's reported gross profit of $2.9 million overstated, understated, or correct? What was the correct amount of gross profit last year?

Gross Profit was Understated by $1.2 million

Correct Gross Profit is $4.1 million

Part b. Is this year's gross profit of $3.6 million overstated, understated, or correct? What is the correct amount of gross profit for the current year?

Gross Profit is Overstated by $1.2 million

Correct Gross Profit is $2.4 million

Part c. Was last year's reported cost of goods sold of $5.4 million overstated, understated, or correct? What was the correct amount of cost of goods sold last year?

Cost of Goods Sold was Overstated by 1.2 million

Correct Cost of Goods Sold is $4.2 million

Part d. Is this year's cost of goods sold of $5.7 million overstated, understated, or correct? What is the correct amount of cost of goods sold for this year?

Cost of Goods Sold was Understated by 1.2 million

Correct Cost of Goods Sold is $6.9 million

Explanation:

Closing Inventory Reduce the Cost of Sales at the end of the year.It is Transferred to the Statement of Financial Position to depict a resource controlled by the entity from which economic benefit is expected to flow in the entity - Asset.

Opening Inventory Increase the cost of Sales because it presents a depletion of Assets of Inventory.

Cost of Sales and Gross Profit have an Inverse Relationship.

6 0
3 years ago
All of the following are steps to help you be a good problem solver except:
andriy [413]
I would say that all of the following are steps to help you be a good problem solver except B and C. You need to define the problem and then set about creating solutions. For example, if it is becoming too expensive to haul ore out of an open pit because it its too deep so the haulage costs are prohibitive, then a  potential solution involves decreasing haulage costs by shortening the haul which can be resolved by extending in pit conveyors and crusher down close to the ore deep within the pit.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Choose the correct answer and rationale. “The prices listed on retail websites...”
Cloud [144]

Odd consecutive integers are odd integers that follow each other. They have a difference of 2 between every two numbers. If n is an odd integer, then n, n+2, n+4 and n+6 will be odd consecutive integers. the first number in the pattern is always the variable on its own or in this case, "n". Examples.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you believe that basso inc.'s stock price is going to increase from its current level of $22.50 sometime during the next
    11·1 answer
  • Choose all that apply. Select each type of financial aid.
    6·2 answers
  • Strategically , a company may phase out or sell an sbu. this is known as
    15·1 answer
  • Why long hair on men fell out after the medieval times?
    7·1 answer
  • The Jameson Company just paid a dividend of $0.75 per share, and that dividend is expected to grow at a constant rate of 5.50% p
    11·1 answer
  • Mr. and Mrs. Jones had an extensive flood in their basement. They incurred casualty losses of $20,000. Their insurance company r
    11·1 answer
  • If a school keeps two lists, one for student registration and one for student financial information, both containing name and ad
    12·1 answer
  • Steve receives a $1.50 raise from $8.25 and also insurance benefits. If he works 43 hours in week one and 30 hours in week two,
    13·1 answer
  • Purchasing-power parity holds between the nations of Ectenia and Wiknam, where the only commodity is Spam. a. In 2015, a can of
    14·1 answer
  • Haynes Automotive uses labor-hours as its base for calculating a predetermined overhead rate. Haynes had estimated the labor-hou
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!