1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elan Coil [88]
3 years ago
7

The camera Melissa wanted for her birthday is on sale at 41​% off the usual price. The amount of the discount is ​$86.10. What w

as the original price of the​ camera
Mathematics
1 answer:
ludmilkaskok [199]3 years ago
6 0
The answer is 121.401.
You might be interested in
Two friends, Neil and Charlie, are going to depart from their houses and ride their bikes towards each other until they meet, an
n200080 [17]

Answer:

0.3 hour or 18 minutes

Step-by-step explanation:

How long means, we are to calculate the time(t)

Hence,

Speed × time = Distance

For Neil , 11 × t

For Charlie = 9 × t

11t + 9t = 6

20t = 6

t = 6/20

t = 0.3 hour

Converting to minutes

1 hour = 60 minutes

0.3 hour = x

x = 0.3 × 60 minutes

x = 18 minutes

Therefore, it will take 0.3 hour or 18 minutes for these two to meet.

6 0
3 years ago
Mila buys 11/12 pounds of almonds and 5/6 pounds of pecans.
goldfiish [28.3K]

Answer: Check explanation.

Step-by-step explanation: I think its 0. Not sure. Hope this helped!

6 0
2 years ago
if A and B together can do a piece of work in 10 days and B along can do it in 15 days, how many part of the work does A complet
anzhelika [568]

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

Well work can be defined as: work = rate \ *\ time

where rate=amount of work that can be done in one unit of time

let a = rate of work A does in a day

let b = rate of work B does in a day

this means that: 10a + 10b=1 where work=1 and it just means the entire job has been completed.

Since b can do it alone in 15 days, this means that: 15b=1

If we divide by 15 here, we get the equation: b=\frac{1}{15}

We can now use this definition to substitute it into the first equation we made.

10a + 10(\frac{1}{15}) = 1

Multiply the 10 and 1/15

10a+\frac{2}{3}=1

subtract 2/3 from both sides

10a=\frac{1}{3}

Now divide both sides by 10

a=\frac{1}{30}

Now multiply this by 6, since we a represents the amount of work that can be done in a day, we want to find how many parts of the work can be done by a in 6 days

6a=\frac{6}{30}

Now divide both the numerator and denominator by 6

a=\frac{1}{5}

8 0
2 years ago
Using the slope and the y-intercept, graph the line represented by the following equation. Then select the correct graph. 2x - y
klasskru [66]
<span>Go up to 4 on the y axis, and then go up 2 and over 1, then graph.

</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Steven has a counter that is yellow on one side and blue on the other. The counter is shown below:
mihalych1998 [28]
In this situation, it is similar to a coin flip, so think about flipping a 2 sided chip, one side colored yellow the other blue, flipping the chip will result in a 50/50 chance for it to land on either side, so no matter how many times you flip it it will always be a 1/2 chance of it being on one of the sides
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the length of room is four times the height and breadth is twice of its height and the volume of the room is 512 m^2 find its
    5·1 answer
  • Here is a histogram displaying the top 30 lifetime batting averages in baseball history. This distribution of data shows lots of
    8·2 answers
  • Each day enough paper is recycled in the United States to fill 15 miles of train box cars. How many miles of boxcars could be fi
    13·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Please help me need help ASAP thanks
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-8, 12) and (4,6)?
    12·1 answer
  • What are the measures of the marked angles?
    6·1 answer
  • The table shows the lunch orders of 50 customers at the Lunch Bag. What decimal represents the fraction of customers that did No
    5·1 answer
  • Help me please 20 points and brainliest
    9·1 answer
  • A house has increased in value by 32% since it was purchased. If the current value is $429000, what was the value when it was pu
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!