1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
3 years ago
15

A recipe for 6 dozen cookies calls for 3/4 cup of sugar. How much sugar is needed to make 4 dozen cookies? pls show all work and

answer
Mathematics
1 answer:
Paraphin [41]3 years ago
4 0
So if 6 dozen cookies needs 3/4 cup of sugar, and we need to know how much sugar is needed to make 4 dozen, then find how much of 6 dozen 4 dozen is.

To do this, put it as a fraction:

4 dozen / 6 dozen, or 4/6, which is 2/3.

Since conveniently it calls for 3/4 cup of sugar, we can multiply that by 2/3, and we'll get 6/12, or 1/2.

So 1/2 cup of sugar is needed for 4 dozen cookies.
You might be interested in
Is the answer a b c or d?
Eva8 [605]

The answer is B. Multiply

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A vase can hold 9 flowers. If a florist had 878 flowers she wanted to put equally into vases, how many flowers would be in the l
zavuch27 [327]
There are 5 flowers in the last vase because you divide 878 by 9 and get 97 and then you have 5 leftover
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help thank u.
Sever21 [200]

Answer:

-4, 3 1/2 JFURE8EGNRODG RE NEJEUSUEHEUE I did this for 20 characters

4 0
3 years ago
(1/4)^3z-1=16^z+2x 64^z-2
SpyIntel [72]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Can someone good with math help out ?
Finger [1]
Sry i suck in math brother
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which rate is the lowest price?
    5·2 answers
  • What's the answer to (-1.4)+5.28
    11·2 answers
  • 11 less than three times a number is the same as 75 less than the product of-1 and the number
    14·1 answer
  • Another company offers a rate os $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour
    6·2 answers
  • Five eigths plus two third
    8·2 answers
  • Tammy bought 36 ounces of nuts at the store. How much is this in pounds?
    8·2 answers
  • Find the GCF of 27, 45, 36
    5·1 answer
  • What is this (-43)+37+33
    12·2 answers
  • At the end of Evan's party, there were 1 1 pizzas left. Evan ate į pizza for lunch the next day. What fraction of a pizza was le
    12·2 answers
  • Need help now due in 5 minutes pls help quick now pls pls pls pls pls
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!