1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
3 years ago
11

An eight-month used stereo system was sold for $255.75. This was one third (1/3) the amount of what this system originally cost.

What was the original cost of this set?
Mathematics
1 answer:
Alex3 years ago
4 0
From the givens, we know that 1/3 of the original cost is $255.75

Assume that the original price of the stereo is y, therefore:
(1/3) y = 255.75
y = 3 x 255.75

The original price of the stereo is $767.25
You might be interested in
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him t
Bezzdna [24]
It will take him 9 hours
3 0
3 years ago
Lewis is 0.9 metres tall.<br>Tim is 0.15 metres taller than Lewis.<br>How tall is Tim?​
Luda [366]

Answer:

D33Z NUTZ

Step-by-step explanation:

BAHHAHAHAHHAH louis is 5'8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP DESPERATELY
Inessa [10]

Answer:

Yvette cleared 10 large driveways

Step-by-step explanation:

small driveway = x

big driveway = y

x+y = 25

15x + 25y = 475

y = 25-x

15x + 25(25-x) = 475

-10x + 625 = 475

10x = 150

x= 15

15 + y = 25

y =10

10 large driveways, 1 5 small driveways

6 0
3 years ago
Can someone please help me with this?
patriot [66]
The answer is 3y=-9x-6
7 0
2 years ago
Usando las propiedades de la igualdad resuelve: 13r=117 y explica el procedimiento​
Bas_tet [7]

Answer:

r=9

Step-by-step explanation:

13r=117

r=117/13

r=9

8 0
2 years ago
Other questions:
  • You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How
    13·1 answer
  • 2/3 less, greater or equal than 7/8
    11·2 answers
  • Can someone help me on questions 10-15
    5·1 answer
  • A tank starts out with 860 gallons of liquid. A pump adds liquid to the tank at a constant rate. After 8 hours, the tank contain
    15·2 answers
  • Luke has 48 books he puts 7 books in a box how many boxes can he fill?? Explain how you interpreted the remainder.
    7·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!Of all the students who tried out for volleyball, 83% made the team what fraction of the students who tried out
    12·2 answers
  • PLEASE ANSWER THIS QUESTION. WILL GIVE YOU THE BRAINIEST IF CORRECT.
    13·1 answer
  • Tiffany bought a shirt worth c dollars and got a discount of 8% on the original price. Which expression shows the total amount s
    11·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • A student bikes 1/4 mile to school. After school, the student bikes 1/3
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!