This should be quite easy to explain. So the first thing you want to do is multiply them. This isn't to hard if you know your times tables. Don't worry about the decimal till the end.
15.37
× 5
---------
76.85
15.37 times 5 is 76.85
Now on to the decimal. All you need to do is move it two times to the left. You see how it's in between the 5 and 3? The same goes for your answer. So it is 76.85
I hope this helped!! ^^ I can make this a little more easier to explain if you want me to just in case, ok?
Answer:
if three bags cost $21.75, one bag costs $7.25, therefore five bags cost $36.24.
Hope this helped!
Step-by-step explanation:
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
<h3>
Answer: 120 degrees</h3>
==============================================
Work Shown:
n = number of sides = 6
i = measure of interior angle
i = 180(n-2)/n
i = 180(6-2)/6
i = 180(4)/6
i = 720/6
i = 120
Each interior angle of this regular hexagon is 120 degrees.
-----------------
Alternative Approach:
E = exterior angle
E = 360/n
E = 360/6
E = 60
Each exterior angle of this regular hexagon is 60 degrees
i+E = 180
i = 180-E
i = 180-60
i = 120
We get the same answer.
Answer:
20 miles in an hour.
Step-by-step explanation:
4/5=0.8
16/0.8=x/1
cross product
0.8*x=16*1
0.8x=16
x=16/0.8
x=20