1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
12

What are the benefits of erosion?

Mathematics
2 answers:
docker41 [41]3 years ago
7 0
The benefits of erosion are rocks can be broken down and made in to canyons. that is how the grand canyon was made
Margarita [4]3 years ago
4 0
In some rocks when I erosion occurs it reveals a beautiful crystal
You might be interested in
The sum of 9 and a number is twice a number plus 14. How would I write this as an equation?
valina [46]

1+2+3+4+5+6+7+8+9×2+14

6 0
3 years ago
Eric made a scale drawing of the middle school. The scale he used was 1inch=5feet. If the gym is 30 inches by 20 inches in the d
BabaBlast [244]

Answer: 150 feet : 100 feet

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that the scale used by Eric was 1inch=5feet.

If the gym is 30 inches by 20 inches in the drawing, the acual length and width of the gym would be:

Length = 30 inches = 30 × 5 feet = 150 feet

Width = 20 inches = 20 × 5 feet = 100 feet

Therefore, the acual length and width of the gym would be 150 feet by 100 feet

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of x+3y=21
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

Ang SAgot ay pukingina ka

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ok so I need help thank you
Liula [17]

Answer:

2.56

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure, I'm sorry if its wrong

5 0
3 years ago
Does 4 = 2+2 it seem like I'm really dumb but, trust me this is really hard
igomit [66]

Answer:

Yes it does

Sorry I need 20 characters so 2+2=4 there you go

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the Table below to find the Average Rate of Change from x = -2 to x = 1. Show your work for full credit.
    8·1 answer
  • the distance a jet travels (d) varies directly with the number of hours (t) flown. a jet travels 1,350 miles in three hours writ
    15·1 answer
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • What is 3 1/8 - 1 1/8 =​
    12·2 answers
  • Did I do this right? Pls help thx
    10·2 answers
  • I’ll give brainlist if correct
    5·2 answers
  • Find the value of x in each case:
    11·1 answer
  • Help please I’m tired
    10·1 answer
  • PLZ HURRY IT'S URGENT!!!
    6·1 answer
  • The gasoline consumption of a bus is 30l/100km and of a car is 9l/100km. To go on a 250 km trip, 30 people can either go by car
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!