1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
12

How do you interpret a slope and the y- intercept?

Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]3 years ago
8 0
The slope is rise over run, how many times you go up (or if down it'd be a negative) and over.
The y-intercept is what point on the y axis the line passes through
You might be interested in
What would she have had to pay at the regular ?
vlabodo [156]
Well it depends. what the problem
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Order the set of numbers from least to greatest 64 8 1/7 8.14 15/2
Marianna [84]

Answer:

Step-by-step explanation:

1/7 15/2 8 8.14 64

4 0
3 years ago
Question 8
Lelechka [254]

Answer:

$695.88

Step-by-step explanation:

579 + 32 = 611

8% of 611 = 48.88

611 + 48.88 = 659.88

Stay safe! <3

6 0
3 years ago
Find the value of x ​
Kay [80]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

\left(6x+4\right)+10x=180

16x+4-4=180-4

16x=176

\frac{16x}{16}=\frac{176}{16}

x=11

6 0
2 years ago
What is the interquartile range for the data set 4,7,7,3,5,2,6,7,9 the answers are 3.5, 5.6, 7,9
polet [3.4K]
5.6 is the answer for your question
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the quadratic formula to solve x² + 8x + 9 = 0. What are the solutions to the equ ation? Round irrational solutions to the n
    14·2 answers
  • At Harriet Tubman middle school, there are 85 students in the 7th grade . The number of girls is 1 1/2 times the number of boys.
    15·1 answer
  • What is the solution to the equation below? (Round your answer to two
    5·1 answer
  • A rancher with 750 ft of fencing wants to enclose a rectangular area and then divide it into four pens with fencing parallel to
    12·1 answer
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • Ellen drove 357.3 miles. For each gallon of gas, the car can travel 21 miles. Select a reasonable estimate of the number of gall
    11·1 answer
  • Jeff and his friends win a prize.
    14·1 answer
  • Anyone need advice on how to come out? Answer if so. LGBTQ+ peeps only answer.
    7·2 answers
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Find the median number for 10,5,7,9,18,15,17,14,16,17,15,19,5
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!