1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
4 years ago
11

This graph models the exponential growth of the strain of bacteria. What does the ordered pair (15, 8) represent?

Mathematics
2 answers:
SCORPION-xisa [38]4 years ago
6 0
The answer to this problem is THERE ARE 8 BACTERIA CELLS AFTER 15 MINUTES. This is the answer on edgeinuity.
yan [13]4 years ago
4 0
The answer is C.(There are 8 bacteria cells after 15 minutes.)
You might be interested in
Lola's Suds costs $3.48 for a 12 ounce bottle. Bill's
USPshnik [31]

Answer: Bill's $0.1333333 per oz

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the correct sum of the polynomials (6x3 − 8x − 5) + (3x3 + 6x + 2).
Advocard [28]

Answer:

9x^3-2x-3

Step-by-step explanation:

The question is

(6x^3-8x-5)+(3x^3+6x+2)\\

collect like terms

(6x^3-8x-5)+(3x^3+6x+2)\\\\\\6x^3+3x^3-8x+6x-5+2\\\\\\9x^3-2x-3

3 0
3 years ago
What is the value of x
Andru [333]
The answer to your question is 54 because you have to bring over 2 to 3 and it would be 1x then bring over 52 and add it to 2 = 54
8 0
3 years ago
Rewrite each pair of fractions using the least common denominator 5/6 2/5
Ivanshal [37]

Answer:

25/30 and 12/30

Step-by-step explanation:

6 and 5 have a least common multiple of 30

6*5 = 30

5/6 * 5/5 = 25/30

2/5 *6/6 = 12/30

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help <br>Much appreciated ​
mafiozo [28]

Answer:

x^2 -10x+25

Step-by-step explanation:

(x-5)^2

Rewriting

(x-5)(x-5)

FOIL

first: x*x = x^2

outer: x* -5 = -5x

inner: -5*x = -5x

last: -5 * -5 = +25

Add them together

x^2 -5x-5x+25

Combine

x^2 -10x+25

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square traffic sign has a perimeter of 8 feet. How long is each side?
    14·1 answer
  • Help pls with number seven :3
    15·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • In the graph belo, what is the unit rate Ken paid to rent a go-kart?
    14·1 answer
  • YALL I NEED HELP W MY HW. its asking for an example of something thats NOT A FUNCTION. i have no ideas !!! help plsss !!
    15·2 answers
  • 6. Two more than 16 times a number is the same as 2<br> less than the product of -7 and the number.
    8·1 answer
  • Hey, I’m new to this app i download the app today, and i hope if is there people who can help me with this question in the pictu
    10·1 answer
  • Solve for x 4.8 in 3.5 in x 7.6 in
    5·1 answer
  • During a sale, every item in a store is 80% of its regular price. If the regular price of a T-shirt is $10, what is its sale pri
    8·1 answer
  • Algebra<br> Help me with this question
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!