1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
14

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

You might be interested in
Priscilla can make 4 bracelets in 13 minutes. At this rate, how many bracelets can she make in 26 minutes?
Degger [83]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

To find the answer, multiply 4 and 2 together, since 13 is 2 times less than 26.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Let's double check,

26 ÷ 13 = 2

so,

4 × 2 = 8

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Have a good day :)

4 0
3 years ago
andre rode his bike at a constant speed he rode 1 mile in 5 minutes which of these equations represents the amount of time in mi
Alex777 [14]

We are given

Andre rode his bike at a constant speed he rode 1 mile in 5 minutes

Firstly, we will find constant speed

In 5 minutes , distance travelled =1 miles

so, we get speed

v=\frac{1}{5} mile/min

Let's assume T is time in minutes

D is the distance in miles

we  know that

Time=\frac{Distance}{speed}

so, we can plug value

and we get

T=\frac{D}{\frac{1}{5}  }

so, we get

T=5D...............Answer

3 0
3 years ago
A new app charges an annual fee plus an additional fee per new game downloaded. The table shows the linear relationship between
gogolik [260]

The correct answer is below:

6 0
3 years ago
Factor 4x^2+28x-32=0
Luda [366]
Let's solve your equation step-by-step.
<span><span><span><span>4<span>x^2</span></span>+<span>28x</span></span>−32</span>=0
</span>Step 1: Factor left side of equation.
<span><span><span>4<span>(<span>x−1</span>)</span></span><span>(<span>x+8</span>)</span></span>=0
</span>Step 2: Set factors equal to 0.
<span><span><span>x−1</span>=<span><span><span>0<span> or </span></span>x</span>+8</span></span>=0
</span><span><span>x=<span><span>1<span> or </span></span>x</span></span>=<span>−<span>8</span></span></span>
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the solid. Use 3.14 for π.​
marta [7]

Answer:

<h2><em>vol= 10366.3175in²</em></h2>

<em></em>

Step-by-step explanation:

So this is a cylinder

<h2>formula: π r²h</h2>

R= 8.75in

h=43.12in

So it will be = 3.14x8.75²x43.12

=> 3.14x76.5625x43.12

3.14x 3301.375

<h2><em>10366.3175in²</em></h2>

<em></em>

<em>i think it is correct </em>

<em>.</em>

<em>stay safe</em>

<em>.</em>

<em>have a nice TIME</em>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • This is the question​
    5·2 answers
  • 19. Evaluate: 5 x (8-4) ÷ 4 - 2
    12·1 answer
  • A puppy weighs 12 ounces. What fractional part of a pound is this?
    7·2 answers
  • What is the unit rate of 144 miles on 4.5 gallons
    5·2 answers
  • An ancient culture had a solar calendar with a 365 day cycle and a religious calendar with a 292 day cycle. If the calendars bot
    11·1 answer
  • Write 14/√2 + √50 in the form b√2 where b is an integer.
    10·2 answers
  • Evaluate 3|-3|<br> if you could do it step by step I’d appreciate
    11·1 answer
  • ANSWER ASAP I NEED THIS NOW!!!! please and thank you
    12·2 answers
  • Tim throws a stick straight up in the air from the ground. The function h = -16t^2+ 48t models the height, h, in feet, of
    15·2 answers
  • 50 Points: Name the similar triangles &amp; Prove the similarity with details
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!