A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent
1 answer:
Answer:
The unit rate is 0.11 $/ounce
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit rates divide the total cost by the total volume
so
(6/54)=0.11 $/ounce
You might be interested in
Answer:
0.75
Step-by-step explanation:
Time = D/S
D = 1.4 km
S = 112km/h
Time = 14/1120
=1/80
1/80 × 60 ( 1 hour =60 s)
=0.75 second
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Is this a real question I feel like those emojis are throwing me off
C, if they want to look at the record of the player c is the best options
-2
Step-by-step explanation:
Because i know the answer.