1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
2 years ago
14

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
Xelga [282]2 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

You might be interested in
Steve had 48 chocolates but decided to give 8 chocolates to each of his coworkers,
Lunna [17]

Answer:

48 - 8c

Step-by-step explanation:

let c be the number of coworkers

48 - 8c would be the expression because it starts with 48 and for every coworker 8 is subtracted.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rodrick is visiting the local museum exhibit and has a maximum of $30 dollars to spend. The entry ticket cost $7. He can spend g
valentinak56 [21]

Entry ticket = $7

Gift shop money = $g

Maximum to spend = $30

Inequality => 7+g ≤ 30

Hope it helps!

6 0
2 years ago
I want the ans to this ques​
fiasKO [112]

Answer:

here you go..............

8 0
2 years ago
A catering company has small tables and large tables. Small tables seat 4 people and large tables seat 6 people. You are plannin
lutik1710 [3]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
you read online that a 15 ft by 20 ft brick patio would cost about 2, 275 to have professionally installed. estimate the cost of
hoa [83]
That would cost roughly $5,717.83
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of a line whose slope is 2/5 and y- intercept is 2.write your answer in the form
    13·1 answer
  • What is the maximum total area that 450cm of string can enclose if it is used to form the perimeters of two adjoining rectangles
    7·1 answer
  • alex is traveling by train to a vacation spot that is 810 miles away. The train is traveling at 90 miles per hour, and it has al
    14·2 answers
  • Enter your answer in the box.<br>The triangles are similar.<br>What is the value of x?​
    12·1 answer
  • The number 64 is a perfect ___<br><br> A. Square<br><br> B. Cube<br><br> C. Both
    15·2 answers
  • 12+3y+y=?<br> What is the answer?
    12·2 answers
  • Que porcentaje de 108 es 81?​
    14·1 answer
  • Which graph represents the given equation?
    15·1 answer
  • 2. Write the equation –3x + 5y = 10 in slope-intercept form.
    10·1 answer
  • Sixty-eight students, out of 100 surveyed, chose pizza as their favorite lunch item. If the school has 1250 students, how many s
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!