1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
14

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

You might be interested in
Find the volume of the sphere whose radius is 0.8 cm
vekshin1

Answer:

2.14 cm^3

Step-by-step explanation:

V = 4/3 pi r^3

V = 4/3 pi 0.512

V = 2.14

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One sixth of forty-two is seven.<br> How do I write out the equation for that?
sertanlavr [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

1/6 * 42 = 7

"of" means multiply

"is" means =

6 0
2 years ago
Ali scored 58 marks in eng and 49 in math . how much percent in eng more than math​
Sergeu [11.5K]

Answer: 9%

Step-by-step explanation: as all the marks are out of 100 i suppose

so Ali got 58% at eng and 49% at math

so 58-49=9%

and that is how we get the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t know how to do this:(
Wewaii [24]

Answer:

me niether

Step-by-step explanation:

lol

4 0
2 years ago
The population of New Jersey is
MissTica
The answer is: ( in 9 years )
6 0
2 years ago
Other questions:
  • For a given input value bbb, the function ggg outputs a value aaa to satisfy the following equation. a-7=3(b+2)a−7=3(b+2)a, minu
    14·1 answer
  • Juan ate 15 grapes in 30 seconds at this rate how long should it take him to eat 85 grapes
    13·2 answers
  • Plzz hurry its timed ill give brainliest to first correct answer
    10·2 answers
  • Is 0.7105386266520861 a rational or irrational number?
    6·2 answers
  • alex and Lara have $21.00 each to spend at a book fair, where all students receive a 35% discount. They both want to purchase a
    5·1 answer
  • So I work at a welding shop,I cut alot of metal,if I cut a 17ft piece of metal and I need to punch 8 holes in it,how can I figur
    14·1 answer
  • AD contains BC and AD=40. A point on AD is chosen at random. The probability that the point is also on BC is 0.2. What is BC?​
    13·1 answer
  • Find the area of the shaded region.
    5·2 answers
  • Please help me with this !!!
    15·1 answer
  • 61,483<br> Х<br> 13<br> Show your work
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!