Answer:
The unit rate is 0.11 $/ounce
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit rates divide the total cost by the total volume
so
(6/54)=0.11 $/ounce
48 - 8c
let c be the number of coworkers
48 - 8c would be the expression because it starts with 48 and for every coworker 8 is subtracted.
Entry ticket = $7
Gift shop money = $g
Maximum to spend = $30
Inequality => 7+g ≤ 30
Hope it helps!
here you go..............
idk