1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
13

Vanessa made 6 sandwiches for a party and cut them all into fourths. How many 1/4 sandwich pieces did she have?

Mathematics
1 answer:
zvonat [6]3 years ago
7 0
She had 24 pieces.

6 / (1/4) = 24
You might be interested in
Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determi
Karo-lina-s [1.5K]

Complete question :

Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.

Answer:

100 g bag

Step-by-step explanation:

For the 120g bag:

Price per gram :

Price / Numbe of gram

1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag

For the 100 g bag :

0.89 / 100

= $0.0089per gram

Since $0.0089 is < $0.0124

Then the 100g bag is of better value

8 0
2 years ago
Compare these rational expressions.......
Svet_ta [14]
8 over 32 is double 2 over 16
4 0
3 years ago
Alguien me puede ayudar en este problema plis
Nat2105 [25]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
H (x)=2x to the second power +12x-7
Snezhnost [94]
If this is simplify 2x^2 + 12x - 7, then it is 2x(x+6) -7.
4 0
2 years ago
In May, Jenna's mean weekly salary was $78. She earned $70 in Week 1, $88 in Week 2, and $67 in Week 3. How much did Jenna earn
stiks02 [169]

Answer:

just add then all up then divide each of them buy the answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The cooler at a picnic contained 4 apple juice boxes, 8 orange juice boxes, and 6 fruit punch juice boxes. A juice box is select
    13·1 answer
  • What is the algebraic expression for the following word phrase: the sum of 8m and 3?
    5·1 answer
  • The sum of a number and 8 is 15
    15·2 answers
  • What is 4 and 7 least common denominator
    7·2 answers
  • 10 points and giving out brainiest!! Please help, this is pretty easy, I forgot how to do it though
    7·2 answers
  • A shopkeeper sold a watch for Rs 810 at 10% loss. How much did he pay to buy the watch ? <br>​
    10·1 answer
  • There are 20 balls in a bag. Ten of the balls are red, 4 are green, and the rest are yellow.
    14·1 answer
  • Triangles ABC and XYZ are shown below. A student knows that AX and 2cm 22. The student claims that AABC is similar to AXYZ
    7·1 answer
  • A student ticket to the movie cost $4
    12·2 answers
  • On Monday Ravi drives for 4 hours.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!