Add 11 to each side. X = 90+11
X = 101
Answer:
30m
Step-by-step explanation:
51-21=30 that is the length of the long piece
Answer:
$0.66 per cup
Step-by-step explanation:
There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.
N = the number
9/10n + 6 = 51 Original Problem.
9/10n = 46 Subtract 6 from each side.
n = 51.11111111111111111111 Multiply each side by (10/9)
Answer: n = 51.111111111111111111111