1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
3 years ago
10

What is the slope of the line represented by the points in the table?

Mathematics
2 answers:
emmainna [20.7K]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Hello : let  A(XA,YA)    B(XB,YB)

the slope is :   (YB - YA)/(XB -XA)

vodka [1.7K]3 years ago
7 0

Since there is no illustration, all you are going to get is the formula:

m = \frac{-y₁ + y₂}{-x₁ + x₂}

I am joyous to assist you anytime.

You might be interested in
One hundred times the quantity five plus three
Maru [420]
Five-5

three-3

"the quantity five plus three" (5 + 3) 

"one hundred times the quantity ..." means  100 (5 + 3)   

now just solve 100(5+3) 

solve the parentheses first (5+3) = 8

Now you are left with 100(8) or 100*8

when you solve your answer is 800
3 0
2 years ago
At a summer camp there are 40 boys out of 70 campers what is this ratio written as a fraction in simplest form
daser333 [38]

Answer:

4:7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Reflection across x=-2​
lara31 [8.8K]

Hello,

answer in the jointed picture

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help me with this?
Bess [88]
The answer is C, 40, angle c for triangle abc is 50 bc the total of it and 130 must equal 180. so if you subtract the angle you are given, 90, and the new angle, 50, from 180 (total a triangle should have) then your answer is 40.
7 0
3 years ago
Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas. Write an equation relating to the cost to the number of pounds of bananas. How mu
tensa zangetsu [6.8K]
The equation is 2.50÷5=x
2.50÷5=.50
Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas
If x=.50 per banana
Then to get the cost of 8 bananas, you would do 8×.50=$4.00
Mrs. Baker paid $4.00 for 8 pounds of bananas
Each banana costs .50 cents per pound


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A shipping container is in the shape of a right rectangular prism with a length of 3.5 feet, a width of 10.5 feet, and a height
    5·1 answer
  • What is the length of segment AB?<br> Consider the diagram.<br> 07<br> 09<br> O 18<br> O 25
    12·1 answer
  • 20 girls and 32 boys volunteer to plants trees at a school. The principal divides the girls and boys into identical groups that
    5·1 answer
  • Please help! This has to be a fraction of some sort, but the one I tried did not work, so I’d really appreciate some help.
    14·1 answer
  • Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon
    6·1 answer
  • Giovanni bought 30 shares of Stock XYZ at the close price of $6.31. He
    6·2 answers
  • I'm confused about this, please help!
    12·1 answer
  • 2m^2 ( -3m + 4m^3 ) - (3m)^3 <br> simplify completely
    6·2 answers
  • If two lines are parallel, and one line has a slope of 3/2, what is the slope of the other line?
    13·1 answer
  • 22. What is the mean of these<br> numbers?<br> 2, 5, 4, 9, 5
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!