1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
10

Surface area of a right cone. Solve for P S=2b+ph

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]3 years ago
7 0
S = 2b + ph

Lets subtract both sides by 2b

s - 2b = ph

Now, divide both sides by h

(s-2b)/h = p

Hope this helps!
You might be interested in
1.here are some decimal numbers. 5.012 |0.66 | 19.8 | 123.01 | 2.39 | 23.1 write down all numbers that have two decimal places
ziro4ka [17]

Answer:

0.66, 2.39

Step-by-step explanation:

two decimal places look like this. Ex: (4.74)

7 0
3 years ago
7 thousands 4 tens divided by 10
Bezzdna [24]

Answer:

704

Step-by-step explanation:

7000 + 40  (7 thousands + 4 Tens) Divide that by 10.

7040/10 = 704

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
There are 21 students in a classroom with 8
Sauron [17]
There are able to sit 16 people
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 34=j−12<br> .<br> j=<br> Find the value of j
Semenov [28]

Answer:

j=46

Step-by-step explanation:

34=j-12

add 12 to 34 to isolate j

the answer to that is 46

j=46

6 0
3 years ago
toni can carry 15 lb in her backpack.her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 2 lb ,and her books weigh 3lb each. how many b
MakcuM [25]

15-3=12

12/3=4

4 books

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the difference between a terminating and a repeating decimal?
    14·1 answer
  • What is 3-4+11+21-3? Best explained answer gets Brainliest!!!! Good luck :)
    12·2 answers
  • A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $3.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to
    13·1 answer
  • Cheyenne is playing a board game. Her score was - 130 at the start of her turn, and at the end of her turn
    6·1 answer
  • To buy both the green (G) and blue (B) bikes would cost $1500. To buy the green and red (R) bikes would cost $750. To buy all th
    10·1 answer
  • Write an arithmetic sequence whose common difference is 18
    8·1 answer
  • Exponential Function assignments help please! ❤️
    8·1 answer
  • What does the x equal
    8·1 answer
  • Number of Bars
    14·1 answer
  • 3) Solve the problem.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!