1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
8

Write five and eight tenths in standard decimal form

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 5.8

Step-by-step explanation:

divide numerator (8) by the denominator (10):

8 / 10 = 0.8

add this value to the integer part: 5 + 0.8 =

5.8 So,

5 8/10 = 5.8

You might be interested in
The function f(x)=log[7]x is increasing. True or false
Ilia_Sergeevich [38]
I would say that the answer is true
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=8mx%5E%7B2%7Dnx%5E%7B4%7D" id="TexFormula1" title="8mx^{2}nx^{4}" alt="8mx^{2}nx^{4}" align="a
xenn [34]

Step-by-step explanation:

You have $7,000 in your savings account gaining 4% interest per year. If you don't replace the $800 in the savings account

3 0
3 years ago
What is the 3rd term when 5 + 3x2 − 5x4 + 2x3 is arranged in descending order?
mart [117]
The answer would be 3x^2 I think.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose
densk [106]

Answer:

Sargento cheese slices are the better deal

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices = 0.248 per slice

Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices = 0.265 per slice

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How long will it take to sum of 6,000 naira to give an interest of 1500Naira at 5% rate
Sonja [21]

Answer:

5years

Step-by-step explanation:

Interest=Principal*Rate*Time/100 which is

I=P*R*T/100

  • 1500=6000*5*T/100
  • 1500=30000/100*T
  • 1500=300T
  • 1500/300=T
  • 5=T

Therefore T which is Time=5 years.

HOPE THIS HELPS

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Is the expression 3(x+1 1/2)-3equivalent to 3x+1 1/2
    9·1 answer
  • Ralph drove 272 miles in 4 hours. What was his average
    11·2 answers
  • Multiply (3x-4y)(3x+4y)
    14·1 answer
  • ali rented a truck for one day. there was a base fee of $18.99, and there was an additional charge of 78 cents for each mile dri
    7·1 answer
  • Many urban zoos are looking at ways to effectively handle animal waste. One zoo has installed a facility that will transform ani
    11·1 answer
  • A family of four goes to a salon for haircuts. The cost of each haircut is $13. Use the Distributive Property and mental math to
    6·1 answer
  • Multiply the sum 5 and 3 and the sum of 8 and 9
    10·2 answers
  • Help will report fake answers
    15·1 answer
  • The equation of the line in the xy-plane that has slope 7/6 and passes through (9.-6) is
    11·1 answer
  • Explore sums of complex
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!