1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
12

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose

the better deal.
Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
5 0

Answer:

Sargento cheese slices are the better deal

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices = 0.248 per slice

Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices = 0.265 per slice

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I have to find the value of x please help me will give brainliest to correct answer​
Semenov [28]

Answer:

C. x = 5

Step-by-step explanation:

48 = 7x + 13

-13           -13

35 = 7x

5 = x

7 0
2 years ago
What is x. Please show *all* the steps.
Zolol [24]

The equation 5/2 - x + x - 5/x + 2 + 3x + 8/x^2 - 4 = 0 is a quadratic equation

The value of x is 8 or 1

<h3>How to determine the value of x?</h3>

The equation is given as:

5/2 - x + x - 5/x + 2 + 3x + 8/x^2 - 4 = 0

Rewrite as:

-5/x - 2 + x - 5/x + 2 + 3x + 8/x^2 - 4 = 0

Take the  LCM

[-5(x + 2) + (x -5)(x- 2)]\[x^2 - 4 + [3x + 8]/[x^2 - 4] = 0

Expand

[-5x - 10 + x^2 - 7x + 10]/[x^2 - 4] + [3x + 8]/[x^2 - 4] = 0

Evaluate the like terms

[x^2 - 12x]/[x^2 - 4] + [3x + 8]/[x^2 - 4 = 0

Multiply through by x^2 - 4

x^2 - 12x+ 3x + 8 = 0

Evaluate the like terms

x^2 -9x + 8 = 0

Expand

x^2 -x - 8x + 8 = 0

Factorize

x(x -1) - 8(x - 1) = 0

Factor out x - 1

(x -8)(x - 1) = 0

Solve for x

x = 8 or x = 1

Hence, the value of x is 8 or 1

Read more about equations at:

brainly.com/question/2972832

8 0
1 year ago
What steps can you use to make your nails grow faster
ANTONII [103]

Answer:

Olive oil contains Vitamin E, which improves blood circulation and facilitates nail growth. Heat up some olive oil and massage it into your nails and cuticles for about five minutes. Wear gloves and let it sit overnight. Alternatively, you can soak your nails in warm olive oil for fifteen to twenty minutes.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The table below shows the squares of different numbers:
gogolik [260]
The table in Part A represents y as a function of x. This means that the value of Y is dependent on the value of X. The table can be represented by an equation that describes the relation of X and Y:
y =  x^{2} or f(x) = x^{2}
By substituting any value of X, you get a specific value of Y based from the given relationship, thus Y is a function of X. 

For Part B, the value of f(150) is $470 and it represents the total cost for borrowing a rowboat for 150 hours. By substituting the value of x = 150 into the function, you get the total cost:
f(x) = 20 + 3x \\ where   \\ x = 150 \\ f(150) = 20 + 3(150) \\ f(150) =20 + 450 \\ f(150) = $ 470
4 0
3 years ago
Liam needed to get his computer fixed. He took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 5.
Luden [163]

Answer:

$767.25 - $111 = $656.25

$656.25 ÷ 5.25 = $125

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the surface area of this? Please ignore my work!!
    14·1 answer
  • "Add or subtract. Write your answer in scientific notation."
    5·2 answers
  • Researchers are monitoring two different radioactive substances. They have 300 grams of substance A which decays at a rate of 0.
    5·2 answers
  • Consider the given function and the given interval. f(x) = 2 x , [0, 25](b) Find c such that fave = f(c). (Round your answer to
    10·1 answer
  • Find the tangent ratio of angle Θ. Hint: Use the slash symbol ( / ) to represent the fraction bar, and enter the fraction with n
    13·2 answers
  • 5. f(x) = 3x³ - 4x² +6x and g(x)=5x ³+ 2x²- 3x. What is f(x) - g(x)?
    13·1 answer
  • Mike drank 60% of his glass of milk. Afterwards, 80ml of milk remained in the glass. What volume of milk was initially in the gl
    5·1 answer
  • Jasper's lawn is 3/4 of an acre in size. The fertilizer bag states that 5 1/2 bags are required for 1 acre. How many bags does J
    15·1 answer
  • Can anyone help me with my math if not I'll just look it up on g o o g l e
    6·1 answer
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!