Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices find the unit rate for each and choose
the better deal.
1 answer:
Answer:
Sargento cheese slices are the better deal
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices = 0.248 per slice
Velveeta cheese slices $3.18 for 12 slices = 0.265 per slice
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
(6a-4)°=(2a+68)°
6a-2a=68+4
4a=72
a=72/4
a=18
Answer:
I'm thinking it's going to be C. 6 units
Step-by-step explanation:
The table was being sold at $450 yesterday
Answer:
1679616
Step-by-step explanation:
Answer:
Constant = αβ=−5
Step-by-step explanation:
ab is5x