Answer:
The amount of fees that Jill will pay this year=$248.20
Explanation:
Expense ratio is a measure of how much fees that fund management firms charge their clients for their investments services. These fees cover administrative and operational costs. In our case, the expense ratio will be expressed as the fees that Jill will pay as a portion of the total amount she invested. The expense ratio can be expressed as shown;
ER=C/A
where;
ER=expense ratio
C=total funds cost
A=total funds assets
In our case;
ER=0.17%=0.17/100=0.0017
C=unknown to be determined
A=$146,000
replacing;
C=ER×A
C=0.0017×146,000=$248.20
The amount of fees that Jill will pay this year=$248.20
Explanation:
The organizational structure and culture are essential for the design of a strategic plan aligned with the organization's purpose.
What happens is that the structure and culture of an organization constitute its identity, its way of organizing itself and creating an environment designed to obtain the objectives and goals stipulated by strategic planning. So it can be said that there is no way to develop a strategic plan without considering the structure or culture, because it is through these two variables that action plans are developed and modeled according to what the company is, and what it plans to be in the future. All organizational systems must be foreseen in the planning and be developed with the same degree of importance, because together they form the organizational whole that will lead a company to be well positioned in the market, achieve continuous improvement in its processes, achieve competitive advantage in the market, etc.
Answer:
$91
Explanation:
Given the following information,
Direct materials per unit = $54
Direct labor per unit = $20
Variable overhead per unit = $6
Fixed overhead for the year = $462,000
For Absorption costing method, it includes all costs associated with production, including fixed and variable cost. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor and total unitary manufacturing overhead.
Unitary cost = (Fixed overhead for the year / Units produced) + Direct materials per unit + Direct labor per unit + Variable overhead per unit
Unitary cost = ($462,000 / 42,000) + $54 + $20 + $6
Unitary cost = $11 + $54 + $20 + $6
Unitary cost = $91
Therefore, the product cost per unit is $91
Answer:
The answer would be,
Explanation:
Voucher: They help record expenses and also help with your payment. They can also be defined as source documents that help identify the origin of a transaction.
Example: cash memos, pay-in-slips.