1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksAgata [21]
3 years ago
9

3m + 7m - 0.8 < 9.2 someone answer this quick plz

Mathematics
2 answers:
otez555 [7]3 years ago
7 0
Your answer is actually m < 0.8
Simora [160]3 years ago
5 0
If you are solving for m
m <1
You might be interested in
Suppose that 7 female and 5 male applicants have been successfully screened for 5 positions. If the 5 positions are filled at ra
katen-ka-za [31]

Answer:

(a) 350

(b) 175

(c) 21

(d) 196

Step-by-step explanation:

Number of females = 7

Number of males = 5

Total ways of selecting r items from n items is

^nC_r=\dfrac{n!}{r!(n-r)!}

(a)

Total ways of selecting 3 females and 2 males.

\text{Total ways}=^7C_3\times ^5C_2

\text{Total ways}=\dfrac{7!}{3!(7-3)!}\times \dfrac{5!}{2!(5-2)!}

\text{Total ways}=35\times 10

\text{Total ways}=350

(b)

Total ways of selecting 4 females and 1 male.

\text{Total ways}=^7C_4\times ^5C_1

\text{Total ways}=32\times 5

\text{Total ways}=175

(c)

Total ways of selecting 5 females.

\text{Total ways}=^7C_5\times ^5C_0

\text{Total ways}=21\times 1

\text{Total ways}=21

(d)

Total ways of selecting at least 4 females.

Total ways = 4 females + 5 females

\text{Total ways}=175+21

\text{Total ways}=196

6 0
4 years ago
Match each genre with its characteristic.
Klio2033 [76]

Answer:

tragedy= depicts the downfall of a high ranking hero

comedy= depicts trials of ordinary people

drama= ridicules human relationships

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Ron is renting a car for 5 days. He can spend $230
sladkih [1.3K]
Sry if i’m wrong but i’m pretty sure he can spend $200 since you alr take out 30.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?
Brilliant_brown [7]

Answer:

$7.2/lb

Step-by-step explanation:

9/1.25= 7.2

6 0
3 years ago
william is reading a book that is 50 pages long he has read 35 pages what percent of the book has he read
erik [133]
The correct answer is 70%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Make a conjecture about the next item in the sequence. 3, 6, 12, 24, …
    12·2 answers
  • Help again guys hurry
    8·1 answer
  • Lily solve the equation 3x-10= -3x+8. The explanation of her process is shown. Select the text that shows an error in her proces
    14·1 answer
  • What is the period of the trigonometric function shown in the graph?<br> А)<br> 1
    7·1 answer
  • 35 points !!!<br> Math test due very soon
    5·1 answer
  • An airplane is flying with a constant altitude at a speed of 450 mph in a direction 10° north of west directly towards its final
    8·1 answer
  • Priya bought x grams of flour. Clare bought 38 more than that. Select all equations that represent the relationship between the
    10·1 answer
  • There are 3 yellow, 5 red, 4 blue, and 8 green marbles in a bag. Once a marble is selected, it is not replaced. Find the probabi
    11·1 answer
  • A group of 5 friends went to a baseball
    8·2 answers
  • Plz help me I need this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!