1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
7

I need help this is 6th grade Question 3×(5+4^2)-10

Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
8 0
Using PEMDAS the you start with parentheses and exponents 4x4 would be 16 times 2 is 32 plus 5 is 37 then multiply that by 3 = 111 subtract 10 and get 101
You might be interested in
Can i have the answer to this <br> pic is below
eduard

Answer:

question 1: m = 3/2

question 2: m = 1/95

Step-by-step explanation:

Slope intercept form of equation is of form

y = mx+c

where m is the slope of line and c is the y intercept of the line.

Y intercept is point on y axis where the line intersects the y axis.

____________________________________

given

y = 3/2 x

comparing it with y = mx+c

we have m = 3/2 .

since y = 3/2 x does not have constant term so it can be taken as 0. hence c is 0

_________________________________________

slope for any two point (x1,y1) and (x2,y2) on coordinate plane is given by

slope = (x2-x1)/y2-y1)

From the given table lets take two point as (2,190) and(4,380)

Thus, slope m is given by

m = (4-2)/(380-190) = 2/190 = 1/95

m = 1/95

Though, slope can be taken by dividing y by x (y/x). It is good practice to use two point form formula as given above . Provided two points are given

Please mark it the brainliest.

4 0
2 years ago
At the fair, Kate found a strange machine with a sign on it labeled, "Enter a number." When she pushed the
Elanso [62]

Answer:

it reduce the number by 6 mark me brainlist

7 0
3 years ago
The difference of 9 times a number and 2 is 67. Write an equation that can be used to find the unknown number?
pochemuha
9x - 2 = 67
67 + 2 = 69
69 × 9 = 621
621 = x
3 0
3 years ago
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
2 years ago
HELP ME PLS PLS PLS ILL BE BRAINLISTING ​
aivan3 [116]

7.

a. This is an equation because it has to parts, separated by an equal sign

b. 5 because 5 is the number b is multiplied by in the first part

c. idk

d. a, b, and c are the variables

e. idk

sorry haven't done this in a while

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 16a. Please help. ASAP
    11·2 answers
  • (15 points)<br><br> Helpp me asap! Look at the picture:)
    6·2 answers
  • What is the value of the expression shown below if x = 3, y = 6, and z =<br> 4?<br> x² + 3yz
    15·1 answer
  • In case the other photo is a little blurry
    12·1 answer
  • (AHHHHH HELP I NEED THIS RIGHT NOW) Dan is using tiles to add Negative 8 + 6. He begins with the tiles shown below. 8 negative t
    11·2 answers
  • Pleaseer❤️❤️ help me
    10·1 answer
  • Three students share 28 pencils equally.how many pencils does each person get?
    11·1 answer
  • What is the area of a<br> triangle with a base of<br> 55 cm and a height of<br> 78 cm?
    12·2 answers
  • Solve the equation: |x^2+5x+6| = -(x^2+5x+6), find the mode here
    7·1 answer
  • Suppose that an individual has a body fat percentage of 15.9% and weighs 159. How many pounds of her weight is made up of fat? R
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!