<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
lack of anonymity
Explanation:
According to my research on whistle-blowing systems within organizations, I can say that based on the information provided within the question the major issue that the program seems to have is a lack of anonymity. All whistle-blower systems are designed to be completely anonymous so that anyone who uses the system to do the right thing and report people who are breaking the law or rules are not mentioned and face backlash from co-workers. Apparently, the system that Company X is either not anonymous or is not adhering to the anonymity policy.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
a. Accounted for prospectively
Explanation:
Warranty cost is an expense i.e. to be incurred for the repair or replacement of the goods comes under the warranty given by the company.
Here if there is a change in the rate i.e. used for determining the warranty cost so it would be accounted in prospectively manner i.e. it would be changed in the current period and also the amount should be estimated or predicted
Hence, the correct option is a.
The equilibrium level of consumption is $28500.
The equilibrium level of consumption is at the point where the disposable income is equal to the consumption.
If this was properly placed in a tabular form, we would clearly see that when the disposable income was at $28500, the consumption in dollars was also at the same price level.
Given this condition, we can conclude in economics that consumption is at its level of equilibrium.
Read more on brainly.com/question/14670879?referrer=searchResults
Answer:
Revenue variance $1800<u> </u>Favorable
Explanation:
<em>Revenue variance is the difference between the actual revenue and the standard revenue from the actual units sold. It is can be determined as follows:</em>
Revenue variance
$
Revenue from 32 units (32× 3,800) 121,600
Actual revenue <u>123,400</u>
Revenue variance <u> 1800 </u>Favorable
Revenue variance $1800<u> </u>Favorable