1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
14

Mrs. Jacobson asked her students to write a word problem that describes the graph below.

Mathematics
2 answers:
liraira [26]3 years ago
8 0
Of the options given, it's A) Jamie has $8, and she pays $2 per day to ride the bus.
Anna [14]3 years ago
6 0
The answer for the exercise shown above is the first option (Option A), which is: <span>A. Jamie has $8, and she pays $2 per day to ride the bus.
 The explanation is shown below:
 If you write the values given in the graph in a table, you can notice that the money decreases on each day. This means that the person does not earn money, but pays. On day zero (0), the person has $8 and then that person pays $2 per day. Therefore, the option A is the answer.</span>
You might be interested in
Which point on the number line represents the quotient 12 divided by -2
Afina-wow [57]
Point C is the answer I believe
6 0
2 years ago
Verizon offers two billing plans for local calls. Plan 1 charges $30 per month for unlimited calls, and Plan 2 charges $11 per m
rodikova [14]

Answer:

Number of monthly calls = 475

Step-by-step explanation:

Given:

Plan 1 = $30 per month unlimited calls

Plan 2 = $11 + $0.04(per call)

Find:

Number of monthly calls, plan 1 better than plan 2

Computation:

Plan 1 (Cost) < Plan 2 (Cost)

30 < 11 + 0.04(x)

19 < 0.04(x)

475 < (x)

Number of monthly calls = 475

6 0
2 years ago
Mr. Strand washed 2 - 5 of his laundry. His son washed 1 - 4 of it. Who washed most of the laundry? How much of the laundry stil
fredd [130]

Answer:

His son did.

Step-by-step explanation:

His son: 1/4 = 25%

Mr. Strand: 2/5 = 20%

They also need 55% more to wash or in other words 11/20.

7 0
3 years ago
CAN ANYONE HELP ME ANSWER THIS ​
azamat

Answer:

9/100

Step-by-step explanation:

There are 10 marbles in the bag

There are 3 pink marbles.

P (1st marble pink) = pink marbles/ total marbles

                              = 3/10

We put the marble back.

There are 10 marbles in the bag

There are 3 pink marbles.

P (2nd marble pink) = pink marbles/ total marbles

                                      = 3/10

Multiply the probabilities together

P (pink, then pink) = 3/10 * 3/10 = 9/100

7 0
2 years ago
Hello can someone please help?
Ray Of Light [21]
The answer is D
Hope this helps
7 0
2 years ago
Other questions:
  • This is the last one for the morning and may be some later
    6·1 answer
  • Find the amount of simple interest earned in one year on an account that has an interest rate of 3.2% and a principal of $250.
    6·1 answer
  • What does x mean in a math equation
    15·2 answers
  • A cyclist must travel 800 km. how many days will the trip take if the cyclist travels 8 h/day at an average speed of 16 km/h?
    7·1 answer
  • Can you help me solve x-1&lt;-1 or 8x+9≥41
    11·2 answers
  • For the angles shown in the diagram, which statements are true? Select all that apply.
    9·1 answer
  • A vendor at the State Fair has learned that, by pricing his deep fried bananas on a stick at $1.00, sales will reach 82 bananas
    12·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • I need this one, please
    12·1 answer
  • For this sequence describe (in words) a way to produce each new term from the previous term.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!