1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
9

Evaluate the expression if xequalsminus1 and yequals7. 5x over x-y

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
3 0
The answer is 5 over 8.
You might be interested in
Median of 22, 16, 14, 26, 32, 30​
n200080 [17]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

cancel out from the sides till you have 1 number in the middle but in this case we have 2 numbers.

in a case like that you add both numbers and divide by 2 to get your answer

so 16+14÷2= 15

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sports store sells a 4 pack of tennis balls for $11.49, a 6 pack of tennis balls for $16.70, and a 9 pack for $22.99. Which pa
garik1379 [7]

Answer:

9 pack

Step-by-step explanation:

11.49/4=$2.87 per ball

16.70/6=$2.78 per ball

22.99/9=$2.55 per ball

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of 2 cups and 3 cups
Wittaler [7]

Answer:

try 1.5 or 0.6 repeating

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Paco uses a spinner to select a number from 1 through 5, each with equal probability. Manu uses a different spinner to select a
lions [1.4K]
There are 5 x 10 = 50 different outcomes.

Of them only  3x10, 4x10, 4x9, 4x8, 5x10, 5x9, 5x8, 5x7 and 5x6 are greater or equal than 30. Those are 9 possibilities.

Then 50 - 9 =  41 are the possibilities that the product of the two numbers is less than 30.

The probalility, then, is 41/50 = 0.82
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
mark ordere wome balloons for a party that she is having.The balloons cost $4.50 each and there is a service fee of $12.The tota
ohaa [14]
A general equation to use for this situation is y = mx + b.

For this question, we can assume that y is total cost, m is cost per balloon, x is the amount of balloons, and b as the service fee; so we can set the equation up:

y = (4.50)x + 12

And we can further plug in the total cost to find the number of balloons purchased for the party:

79.50 = (4.50)x + 12

Now we can solve for x (number of balloons):

67.50 = (4.50)x

x = 15

The total number of balloons purchased for the party is 15.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The slope of the equation in the picture
    13·1 answer
  • What is the slope of the line?<br> I NEED HELPP?!
    5·1 answer
  • Each bottle holds 16 fluid ounces of water. Bottles are packaged
    5·2 answers
  • What is 0.45 as a fraction in simplest form how do you show your work
    14·1 answer
  • What is the difference in the sum of the exterior angles measures of a rectangular nonagon and a rectangular dodecagon?
    10·1 answer
  • 624 divied by 12 divied 4
    5·1 answer
  • 12 out of 52 cards in a deck are face cards. What percentage of cards in a deck are face cards, to the nearest whole percent?
    13·1 answer
  • A cube has a volume of 27 mm. What is the length of each edge of the cube? Plz help
    6·1 answer
  • Write your answer as a polynomial or a rational function in simplest form
    8·1 answer
  • The average of 5 integers is 8. Find the sum of the integers<br>it's pretty urgent
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!