1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
3 years ago
5

What 2 decimals do you do you have to subtract to get 0.4

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
6 0

Answer:

1.0 - 0.6 = 0.4      (1.0 and 0.6)

OR

12.6 - 12.2 = 0.4     (12.6 and 12.2)

You might be interested in
Hendrick wants to enlarge a photo that is 4 inches wide and 6 inches tall. The enlarged photo keeps the same ratio. How large is
lukranit [14]
The photo would be 18 inches tall.
4 0
3 years ago
Solve the equation algebraically x^2=180
Sladkaya [172]
The answer is the square root of 180
4 0
3 years ago
X+4+3x=72<br> x+4+3x=72<br><br> .
Aneli [31]

Answer:

yes it does equal 72

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A runner completed a 26.2-mile marathon in 210 minutes.Estimate the unit rate, in minutes per mile. Round your answer to the nea
ELEN [110]

Answer:

The unit rate in minutes per miles be 8.02 minutes per miles .

Step-by-step explanation:

Step 1. 26.2 miles/ 210 mins  = x miles / 1min

1 * 26.2 / 210 = .12 miles / min

Step 2. 26.2. 0.13

÷210.

210. 1

(The amount miles ran in 1 minute is 0.13 miles.)

Step 3. 26.2/210= .125 miles per minute

210/26.2= 8.02 minutes per mile

Step 4. 1) Cross multiply. (26.2 = 210x)

2) Divide 210 from each side. (26.2/210 = .1247619048  ,  210x/210 = x)

3) Round to the nearest 100th. (.12)

4) X=.12

5) .12 miles ran per minute

6 0
2 years ago
If a dress costs $27,000 when it is on sale for 10% off, what is its original cost?
Ede4ka [16]

Answer:

30,000

Step-by-step explanation:

10% of 30,000 is 3,000

30,000 - 3,000 = 27,000

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How to write 41.344 in word form
    5·2 answers
  • Joseph and Tyler went to the hobby store. They each bought a race car for $15.99. Joseph bought a blue race car for $2.99 and Ty
    13·1 answer
  • Arianna has a tent for her dollhouse. What is the surface area of the tent? 159 mm2 192 mm2 123 mm2 168 mm2
    6·2 answers
  • A seller buys an item from a manufacturer for 100 and sells it to a customer for 120. Which of these terms describes this extra
    10·1 answer
  • Charlotte has invited 100 people to her party. The buffet menu below is for 25 people. Work out how many of the following she wi
    5·1 answer
  • (25 points)
    12·1 answer
  • The length of the line segment connecting (4,1) and (7,-5) is
    9·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • PLEASE HELP IM LITERALLY STUCK!
    5·1 answer
  • Expand.<br> Your answer should be a polynomial in standard form.<br> -p^2(p^2-p-1)=
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!