1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
9

21.

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
4 0
I think its true im not sure tho



hope it helps
You might be interested in
I will give brainliest to any correct answer. Question is the image attached, please answer asap.
AlekseyPX

i would say C. because since its 4 times the radius then you factor in thats only half of the circle then you factor in the other side which makes it 8 hope this is true

6 0
2 years ago
What is the value of m? 2m-5=-m+7
maxonik [38]

Answer:

4 is your value for m.

Step-by-step explanation:

Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Isolate the variable, m. Do the opposite of PEMDAS.

First, add 5 & m to both sides:

2m (+ m) - 5 (+ 5) = - m (+ m) + 7 (+ 5)

2m + m = 7 + 5

Simplify. Combine like terms:

3m = 12

Isolate the variable, m. Divide 3 from both sides:

(3m)/3 = (12)/3

m = 12/3

m = 4

m = 4 is your answer.

~

8 0
2 years ago
Photo attached please help
arsen [322]

Answer:

A, B, D, and i think F

Step-by-step explanation:

im not sure of F, though.

8 0
2 years ago
Franklin can jog approximately 2,000 meters in 4 minutes. Express this rate as a unit
Fofino [41]

You always get a unit rate from dividing. You always have two ways to do it, and get two unit rates, but one of them is more helpful.

2000 meters/4 minutes = 500 meters per minute

4 minutes/2000 meters = 0.002 minute per meter

(By the way ... Franklin is "jogging" a 3:13.12 mile. The world record is 3:43.13 .)

8 0
3 years ago
Pens were on sale 4 for $1.24
Rzqust [24]

The price per pen is $ 0.31

The cost of 100 pens is $31

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Pens were on sale 4 for $1.24

Which means, 4 pens are sold are $ 1.24

Then cost of 1 pen is found by dividing 1.24 by 4

\text{cost of 1 pen } = \frac{\text{cost of 4 pens }}{4}

\text{cost of 1 pen } = \frac{1.24}{4} = 0.31

Thus one pen costs $ 0.31

<em><u>B. how much would 100 pens cost?</u></em>

The cost of 100 pens is found by multiplying 0.31 by 100

\text{Cost of 100 pens } = \text{ cost of 1 pen } \times 100

\text{Cost of 100 pens } =0.31 \times 100\\\\\text{Cost of 100 pens } = 31

Thus cost of 100 pens is $ 31

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Maya reads 1/8 of a newspaper in 1/20
    12·1 answer
  • What best describes the circumference of a circle.?
    15·1 answer
  • You receive $1,000 to put in the bank. You place it in an account that pays 4% annual interest compounded continuously. How much
    8·1 answer
  • Please help me! Immediate Urgent help please!
    8·1 answer
  • Suppose a student's score on a standardize test to be a continuous random variable whose distribution follows the Normal curve.
    9·1 answer
  • Simplify the expression below. 4^5 x 4^3
    8·2 answers
  • Which of the following problems would NOT have a solution?
    13·1 answer
  • Evaluate the function at the given value,
    9·1 answer
  • A rectangle has sides measuring (4x + 5) units and (3x + 10) units.
    6·1 answer
  • What is the answer to 2x10?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!