1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
4 years ago
14

1. Suppose that you have a goal to drive two miles at an average rate of 60 miles per hour (mph). During the first mile you trav

el at a rate of 30 mph. How fast would you need to travel during the second mile in order to reach your goal of 60 mph for the total two-mile distance? (Remember rate is found by taking distance divided by time.)
Mathematics
1 answer:
jok3333 [9.3K]4 years ago
3 0
I think about 45 mile

You might be interested in
Find the perimeter FOR BRAINLIEST
andreyandreev [35.5K]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Adam bought a fish aquarium worth $3,000 in the first week of the year. Its value depreciates by 3% per week. What will the valu
LenKa [72]

=0.75 times 3000=2250

7 0
2 years ago
Tim Worker is checking his earnings statement. His weekly earnings are $420.00. If he claims no exemptions how much tax is withh
aksik [14]

Answer:

23.23

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The circumference of a circular garden is 138.16 feet. What is the radius of the garden? Use 3.14 for it and do not round your a
kobusy [5.1K]

Answer:

11 feet

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
4 years ago
Other questions:
  • a plumber charges $55 for a service call plus $35 per hour. if the plumber’s bill was $160, how many hours was he there?
    11·2 answers
  • A frozen dinner is divided into 3 sections on a circular plate with a 12-inch diameter. The central angle formed by the peach co
    14·1 answer
  • Which of these units should be used to measure the mass of a slice of bread? A. milligram B. centigram C. gram D. kilogram
    8·2 answers
  • A local hamburger shop sold a combined total of 601 hamburgers and cheeseburgers on Friday. There were 51 more cheeseburgers sol
    9·1 answer
  • a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf pu
    7·1 answer
  • How do I solve this proportional & non proportional functions?
    6·1 answer
  • One year Ron had the lowest ERA (earned-run average, mean number of runs yielded per nine innings pitched)
    11·1 answer
  • Right answer will get brainlist.
    8·1 answer
  • Do anyone know this question?
    13·1 answer
  • Which of the fractions below is closest to zero?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!