1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
10

Ming spent $15 at the movies. Then she earned $30 babysitting. She spent $12 at the bookstore. Now she has $18 left. How much mo

ney did Ming have at the beginning?
Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
8 0
Ming had $15 at the beginning.
You might be interested in
How to factorize<br><br> a)x³-4x<br><br> b) 9t²-u²<br><br> hurry up
Bas_tet [7]

A) the greatest common factor is how to factors something

for this case x is the gcf

x(x^2 - 4) is the answer

B) Cannot be factored there is no common factor.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
so far, Jim has burned 5.22 calories. He wants to burn a total of 600 calories. how many more calories must jim burn?
alekssr [168]

Answer:

594.78

Step-by-step explanation:

600-5.22 = 594.78

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Estimate Square Root 250 to nearest TENTH!!
Bond [772]
It is 15.8 because 250 square root is 15.8...
8 0
3 years ago
Is 20 times 5/6 greater than or less then 20?
ANTONII [103]
Greater than 20 because 5×6=30 so it passed
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me and explain why it’s the answer
babymother [125]

Answer:

The answer is 1x+13.

Step-by-step explanation:

The reason for this is that if you put in the numbers for x you get y.

1(0)+13=13

1(1)+13=14

1(2)+13=15

1(3)+13=16

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Barry and his wife, Mary, have accumulated over $3.5 million during their 50 years of marriage. They have three children and fiv
    14·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!
    11·2 answers
  • 11yd and 3yd and 3yd
    5·1 answer
  • A college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35 %. If the selling price of a book is $ 87.00
    7·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu. Gino is buying wood screws at the corner hardware store. The table shows dif
    6·1 answer
  • Solve for the roots in simplest form using the quadratic formula:<br> x^2 + 61 =-10x
    6·1 answer
  • A watering can dispenses water at the rate of 0.20 gallon per minute. The original volume of water in the can was 8 gallons. Whi
    11·2 answers
  • Find the area of the figure.
    9·2 answers
  • "the square of y decreased by<br> quotient of 36 and 6"?
    5·1 answer
  • A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!