1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
3 years ago
7

Find the output values of the exponential function g(x) = 4,096x for x = 0, 0.25, 0.50, 0.75, and 1.

Mathematics
2 answers:
Alex Ar [27]3 years ago
4 0

Hello,g(x)=4096^xg(0)=1g(0.25)=(2^12)^1/4=2^(12/4)=2^3=8g(0.50)=(2^12)^(1/2)=2^6=64g(0.75)=(2^12)^(3/4)=2^9=512g(1)=4096^1=4096.

Ratling [72]3 years ago
4 0

Answer:

Output values for g(x) = 4096^x

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

We have to evaluate the given exponential function.

g(x) = 4096^x

g(0) = 4096^0 = 1\\\\g(0.25) = 4096^{0.25} = 8\\\\g(0.50) = 4096^{0.50} = 64\\\\g(0.75) = 4096^{0.75} = 512\\\\g(1) = 4096^1 = 4096

These are the required output values.

You might be interested in
Question<br> Solve: a + 294 = -305.<br> Provide your answer below:
Pepsi [2]

A = -599 if I read the question correctly

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help writing this proof!!
brilliants [131]
1: m<ABD = m<CBE | given
2: m<CBD = m<CBD | reflexive
3: m<1 = m<3 | subtraction
7 0
3 years ago
Please help <br><br><br> Vghjhjbjbjbjh
timofeeve [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
0-5lbs.-$2. 5-10lbs-$4 10-20lbs-$6
VMariaS [17]
To get to a pound, you must divide how many ounces you have by 16. So 96 divided by 16 = 6lbs. so that pumpkin would be $4     hope I helped :)
4 0
3 years ago
Can someone help with these two questions
kherson [118]

11,513 is the answer I really don't know how to write it all out sorry

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the remainder theorem to determine the remainder when 5w3 − 2w + 10 is divided by w + 3.
    13·1 answer
  • Find the time required for an investment of $3000 to grow to $9000 at an interest rate of 6.5% per year, compounded quarterly. (
    11·1 answer
  • What is the inequality
    7·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • HELP ASAP AND GETS SOME POINTS AND BRAINLEST!!!!
    12·2 answers
  • I NEED HELP NOW 8th GRADE MATH
    11·1 answer
  • Classify the solutions of 1 over x plus 4, plus one half, equals 1 over x plus 4 as extraneous or non-extraneous.
    6·2 answers
  • Ill give brainliest <br> Exterior Angle Theorem CLASSWORK
    11·2 answers
  • At a restaurant, a meal gives a choice between 4 entrees: Steak, Chicken, Fish or Lamb chops, two sides: potato, or rice and thr
    12·1 answer
  • Find P(x &gt; 120) provided that it is known that
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!