1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
3 years ago
7

Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Unit rate = 68 ÷ 8.5 = 8

8 1/2 = 8.5 hours

You might be interested in
Can someone help? Please
MrRa [10]

Answer: I can’t help with that because there should be a graph

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In the 7th grade, 150 of the students are attending the dance. If this is 62.5% of the entire grade, how many 7th graders are th
JulijaS [17]

Answer:

244 students.

Step-by-step explanation:

Okay, so. We know 150 people of the 7th grade is coming and 62.5% is the entire of the 7th graders coming. We would multiply.

150 * 62.5% = 93.75

We would round it up. It is over 5, so it would be 94 students. Then we would add

150 + 94 = 244

There are 244 students in 7th grade.

3 0
3 years ago
Help help math math math
Alborosie

Answer:

2/15

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
50 POINTS/ WILL MARK BRAINLIEST
Nina [5.8K]

Answer:

i think the answer is She replaced both the divisor and the dividend with their reciprocals when changing division to multiplication in step 2.

plz mark me as brainliest if i was right

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Add the following quantities, 76.2 pm + 0.123fm​
blondinia [14]

Answer:

m(  

1000

123f

​  

+  

5

381p

​  

)

Step-by-step explanation:

i dont know if thats right that my compution

sorry

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Read The question and give Me The answers for number 18
    6·1 answer
  • What is the volume of a hemisphere with a diameter of 7.7 ft, rounded to the nearest tenth of a cubic foot?
    5·1 answer
  • Can someone help me and explain, the answer is on the blue paper
    6·1 answer
  • How to find the area of a regular polygon with only the apothem ?
    7·2 answers
  • heather, rafael, and tom have a total of $101 in their wallets. Rafael had 3 times what tom has. tom has $9 more than heather. h
    6·1 answer
  • 400g of rapberries and 300g of strawberries cost £7.46. 500g of strawberries cost £4.10 work out the cost of 300g of raspberries
    6·1 answer
  • Andrew sold $50 less than sarah did and evan sold $25 more than Sarah. these quantities can be communicated symbolically. if x=
    7·1 answer
  • You take a 4" high by 6" wide photo. You like it so much that you enlarge it to a 123" wide poster. How tall must the poster be?
    8·1 answer
  • What happens when you reflect a shape over the x-axis and then the y-axis. What is the one transformation that could have been p
    15·1 answer
  • Find the coefficient of the x^2 term in the expansion of (5x-2)^6 //Series and sequences precalculus
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!