1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
3 years ago
11

Domains and are made up of prokaryotes

Mathematics
1 answer:
skad [1K]3 years ago
3 0
<span>Bacteria and Archaea . :P</span>
You might be interested in
If 4 workers take 900 hours to finish a project, how long will it take 8 workers to complete the same project?
butalik [34]

Answer: 350

Step-by-step explanation: If you multiply the amount of <em>workers</em> by two, then you divide the amount of <em>time </em>by two, and vice versa. So, in other words, whatever number you multiply the workers by, divide the time by that same number. I hope this helps!

6 0
3 years ago
The college athletic director recorded the highest noise levels reached during 7 sporting events. The highs were:
sergiy2304 [10]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

Mean:

(88 + 88 + 88 + 87 + 84 + 97 + 95)/7

627/7

89.57

90

8 0
3 years ago
Which is the graph of X^2/9-y^2/4=1
lesantik [10]

Answer:

a.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can someone pleaseeee help and if you’re correct i’ll give brainliest
balandron [24]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=make%20x%20the%20subject%20of%20formula%20in%20the%20equation%204a%5Csqrt%7Bx%7D%20%3D%5Cfrac%
kipiarov [429]

Answer: x = (\frac{1}{4ab})^{2}

Step-by-step explanation:

Given:

4a\sqrt{x} = \frac{1}{b}

To make x the subject of the formula means that we want to make x to stand alone , the first thing to do is to multiply through by 1/4a , that is

\sqrt{x} = \frac{1}{4ab}

take the square  of both sides:

x = (\frac{1}{4ab})^{2}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jungkook walks 3 1/2 miles in 1 1/4 hours, what is the unit rate? I also want to know how do you find the unit rate?
    15·2 answers
  • Solve using any method.
    5·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • What's the square root of 1000000
    11·2 answers
  • Pls solve for angle 2.
    8·1 answer
  • A football team consists of 20 each freshmen and sophomores, 15 juniors and 10 seniors. Four players are selected at random to s
    13·1 answer
  • 6x8 = nx 16<br> What is the value of the unknown number?
    11·1 answer
  • Can someone pls help me with this
    11·2 answers
  • Mr. Alvarez has a notecard that measures 6/100 by 11 /100 meters the whole note card is coverd with square stickers the side of
    5·1 answer
  • Juan is making a delivery to a store. The total trip will be 450 miles. He is driving at a constant rate of 60 miles per hour. H
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!