1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
5

75 pts if you can awnser this

Mathematics
2 answers:
stellarik [79]3 years ago
7 0

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

2.5x +6 = 3.25x +3

-2.5x         -2.5x

6 = 0.75x +3

-3              -3

3 = 0.75x

divide by 0.75 both sides

4 = x

or

x = 4

kobusy [5.1K]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

Madison gets an allowance of $6 every week. For every chore she does, her parents give her an extra $2.50 for that week. Daniel receives an allowance of $3 a week and gains $3.25 for every chore he does the same week. How many chores would have to be done by both of the children to earn the same amount of money?

2.5x + 6 = 3.25x + 3

Isolate the variable by:

subtracting 3 from both sides

2.5x + 3 = 3.25x

subtracting 2.5x from both sides

3 = 0.75x

divide 0.75 from both sides

4 = x

In terms of my example problem, the answer would be 4 chores

You might be interested in
Four years ago, Sam invested in Grath Oil. She bought three of its $1,000 par value bonds at a market price of 93.938 and with a
BabaBlast [244]
The answer to the question is C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose a number that will produce an irrational answer when added to 7/8. PLEASE HELP ITS DUE AT MIDNIGHT.
yawa3891 [41]

Answer:

√7

Step-by-step explanation:

2/5, 0.404040 and 0.286 are all rational as they all can be expressed in fraction form (0.4040 can be expressed as 40/99 and 0.286 as 286/1000 (can simplify but I didn't)) sqrt7 is the only irrational number.

3 0
3 years ago
Dwayne's family has many pets. at the house they have both cats and birds. between all the cats and birds, they have 16 eyes and
densk [106]
Let C be the number of cats and B be the number of birds.
Each cat has 4 legs while each bird has 2 legs. Thus,
4C + 2B = 22
2B = 22 - 4C

Each cat and each bird has 2 eyes
2C + 2B = 16
Substituting 2B
2C + 22 - 4C = 16
2C = 6
C = 3
2B = 22 - 4(3)
B = 5

2 cats and 5 birds
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the functions are linear, write than in f(x)= ax+b form.
Norma-Jean [14]
The answer is 2x-8 and 1/7+7
5 0
3 years ago
A car is moving with an initial velocity of 10 mph accelerates at the rate of a(t)=2.5t mph per second for 5 seconds. How fast i
Rom4ik [11]

Answer:

The car is going up at a speed of 22.5 mph

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to calculate the speed of a moving car which started moving at an initial velocity for a specific period of time.

To calculate this, we use one of the basic equations of motion;

v = u + at

Where v is the final velocity, u is the initial velocity and t is the time

From the question, we can identify the parameters as follows;

v = ?

u = 10mph

a = 2.5t mph per second for 5 seconds.

Hence a here would be 2.5 * 5 = 12.5

Now, let’s put these values in the equation

v = 10 + 12.5

v = 22.5 mph

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is one-fourth of a number,increased by seven in algebraic expression
    8·1 answer
  • Jane needs to pay $36 for 2 basketballs, how much she needs to pay 3 basketballs?​
    7·2 answers
  • Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4
    11·2 answers
  • Approximately 0.02% of a 100-mg dose of the drug miglitol (Glyset) has been shown to appear in human breast milk. Calculate the
    11·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Unit 3 | Lesson 9
    15·1 answer
  • a submarine starts out at 120 feet below sea level it dives another 175 feet and then rises 228 feet. what is the current depth
    14·1 answer
  • Multiple choose math question
    14·1 answer
  • Peanuts are sold $1.67 for one pound. A bag of peanuts weights 2.5 pounds. How much will you pay for that one bag?
    5·1 answer
  • 5. (09.06 MC)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!