1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
4 years ago
5

A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?

Mathematics
1 answer:
maria [59]4 years ago
4 0
4.25 + $2.89.= $7. 1 4
You might be interested in
Use the diagram to complete the table by matching the Theorem with the angle relationship.
serious [3.7K]

Answer:

The Table with Correct reasons are as follows.

Step-by-step explanation:

The Table with Correct reasons are as follows

       Answer                                                  Angle Relationship

c. Corresponding Angles                       ∠ 1 ≅ ∠ 5

d. Same Side Interior                             ∠ 4 + ∠ 5 = 180

a. Alternate Exterior Angles                    ∠ 3 ≅ ∠ 6

b. Alternate Interior Angles                    ∠ 4 ≅ ∠ 5

c. Corresponding Angles                       ∠ 2 ≅ ∠ 6

6 0
3 years ago
2 × (2,230 + 829) Which of the following is true about the expression above? A. The given expression is 2 more than (2,230 + 829
goblinko [34]

Answer:

B - the expression given is 2 timex as large at (2,230 + 829)

Step-by-step explanation:

Multiply 2 by each set of numbers then add.

2X 2230 = 4460

2x829 = 1658

Add them together

4460+1658 = 6118

3 0
3 years ago
Vera examined a random sample of deodorants distributed by her company. She found the following probabilities:
kkurt [141]

P(for men | botanic) = 5/18

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julia is opening a clothing store. She plans to start by selling sweatshirts. if it costs her $9.50 for each sweatshirt, $5 for
Lilit [14]
B is definatly the correct answer, Add all of the prices, and that is what it costs per sweatshirt
7 0
3 years ago
What is the constant of proportionality on this graph
Colt1911 [192]
The answer is a I believe
4 0
4 years ago
Other questions:
  • What is a 4 digit number that can be divided by 5 and 9
    14·1 answer
  • X + 4(x + 5) = 40 answer this
    8·1 answer
  • How far is the little guy from the flagpole (assuming a right angle between the flagpole and the ground)? Explain how you got yo
    7·1 answer
  • Is -2.7 greater than -2.73
    14·1 answer
  • Trace needs a new carpet for her house the living are is an open floor plan of a dining room 6 feet c 4 feet sitting area 10 fee
    8·1 answer
  • A case of bottled juice contains 30 bottles.Each case contained a total of 507 ounces of juice.Which equation represents the rel
    13·1 answer
  • Need some help ASAP been stuck for forever
    15·2 answers
  • What is the equation in standard form of the line that passes through the point (4, -3) and has a
    12·1 answer
  • Write 9n + 1 in a word phrase <br><br> 9n +1
    13·1 answer
  • Sarah took out a 4-year loan for $17,000 to purchase a car. If the interest rate on the loan is 1.3% compounded monthly, how muc
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!