1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
5

A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?

Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
4 0
4.25 + $2.89.= $7. 1 4
You might be interested in
Divide $200 in the ratio 3:2 what is the result?
Paul [167]
$120 and the ratio is 3:2
$200 6:4 and half
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 2(x + 1) = 2x + 2.<br> All real numbers<br> No solution<br>0 <br>1
nadya68 [22]

Answer:

2(x+1)= 2x+2.

Step-by-step explanation:

Because, there is a on infront of x so you do 2x1=2 so 2x+2 because 2x1=2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is there a dilation that maps shape I onto shape II? If so, what is the scale factor, and is it an enlargement or a reduction?
katrin2010 [14]

Answer:

Enlargement.

Scale Factor: 3

Step-by-step explanation:

Use points to find the enlargement. Typically, you will use all the points.

A(1 , 1) ⇒ A'(3 , 3)

B(2 , 1) ⇒ B'(6 , 3)

C(1 , 2) ⇒ C'(3 , 6)

D(2 , 2) ⇒ D'(6 , 6)

To find the scale factor, simply divide the Point' with the original Point. Use any number.

A'(3 , 3)/(A(1 , 1)) = 3

B'(6 , 3)/(B(2 , 1)) = 3

C'(3 , 6)/(C(1 , 2)) = 3

D'(6 , 6)/(D(2 , 2)) = 3

Your scale factor is 3.

~

6 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
what is the volume of a cone with a diameter of 30 feet and height of 60 feet? use 3.14 for pi. enter your answer in the box
Marizza181 [45]

The volume of a cone with a diameter of 30 feet and a height of 60 feet is 14130.

<h3>What is the volume of a cone?</h3>

The volume of the cone is given by;

\rm Volume  \ of \ cone=\dfrac{1}{3}\pi r^2h\\\\Where;\  r = radius \ and \ h = height

The volume of a cone with a diameter of 30 feet and a height of 60 feet.

The radius of the cone is;

\rm Radius =\dfrac{Diameter}{2}\\\\Radius=\dfrac{30}{2}\\\\Radius=15

Substitute all the values in the formula

\rm Volume  \ of \ cone=\dfrac{1}{3}\pi r^2h\\\\ Volume  \ of \ cone=\dfrac{1}{3}\times 3.14 \times 15^2 \times 60\\\\Volume  \ of \ cone=14130

Hence, the volume of a cone with a diameter of 30 feet and height of 60 feet is 14130.

Learn more about the volume of cone here;

brainly.com/question/3013784

#SPJ2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  •  Amy​'s car holds at most 19 gallons of gas. Now it has 9 gallons. Use pencil and paper. Explain how to find the amount of gas s
    9·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!!!!!
    8·1 answer
  • Your family goes to a southern style restaurant for dinnner. There are 6 people in your family. Some order the chicken for 14 an
    12·1 answer
  • Which number is located between 15 and 20 on the number line
    6·2 answers
  • Write a function for p(x), the profit from selling x necklaces.
    7·1 answer
  • I need help fast, thanks :)
    11·1 answer
  • What is the solution to the system of linear equations graphed here?
    14·1 answer
  • 4x + 6 &lt; -22 or 14 &gt; - 6x + 2) 6 using interval notation ​
    12·2 answers
  • $120; Markup: 35%<br><br>What's the final price? pls show how u got the answer...​
    5·1 answer
  • I need help on this again
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!