1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
9

Experts/ace/trusted helpers/geniuses helpp mee plz

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
8 0

inside angles need to equal 180

180-75-40 = 65

now the question mark and 65 need to equal 180

180-65 = 115

 answer is 115

sertanlavr [38]3 years ago
4 0
The angles of a triangle must add to 180. We know 2 of the angles, so by subtracting them both from 180 we can find the remaining angle.

180 - 75 - 40 = 65

The 65 degree angle and the angle we are looking for are supplementary angles. This means they add to 180.

180 - 65 = 115

The answer is 115.






You might be interested in
Please check my answer !! thank you ⭐️
horrorfan [7]
I think your answer is right.
8 0
3 years ago
Solve the equation. | 2x + 0.75 |=5 6/7
jenyasd209 [6]

Answer:

the first one if you solve it it will be the same and the second one 41/7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor completely x^8 − 625.
Gala2k [10]

Answer:(X^2-5)(x^2+5)(x^4+25)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please answer this correctly, and you'll recieve brainliest. I want the CORRECT answer!
mixer [17]

Answer:

x=-10

Step-by-step explanation:

Have a great day :))

6 0
3 years ago
Isabella has dance class every 3 days and soccer
Nataliya [291]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

first you need to find the LCM (least common multiple) which is 15 so then every 15 days she will have both soccer, dance class and swimming class on the same day

4 0
3 years ago
Other questions:
  • ASAP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!
    10·2 answers
  • Samir incorrectly found the distance between -17 and 4 by following these steps:
    15·1 answer
  • Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59
    5·1 answer
  • The Great Outdoors is having a sale on their road bikes. The store is also offering financing to those who qualify. The road
    9·2 answers
  • Are all perfect cubes also multiples of three?<br> Are all multiples of three also perfect cubes?
    13·2 answers
  • Does anyone know the answer for the question below.
    7·2 answers
  • What's the rule?<br> 25, 20, 15, 10
    5·2 answers
  • Carl drove to his grandmother’s house. He drove for 6 hours and averaged a speed of 55 miles per hour. At the end of 6 hours he
    7·1 answer
  • Troy and Lisa were shopping for school supplies. Troy bought 3 notebooks and 5 thumb drives for $20.25. Lisa bought 8 notebooks
    8·1 answer
  • Help its all in the screenshot v3
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!