1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
14

A regular hexagon is rotated about its center. By which angle could the hexagon be rotated so that its mapped onto itself?​

Mathematics
2 answers:
Aliun [14]3 years ago
7 0

Answer:

A regular hexagon can be mapped onto itself by a clockwise or counterclockwise rotation of 60°, 120°, or 180° about its center.

Hope this helps :)

vaieri [72.5K]3 years ago
7 0

answer is 60 degrees

You might be interested in
X+½x+7y=0 what is the value of y=?​
Ganezh [65]

Answer:

\frac{-3x}{14}

Step-by-step explanation:

x+\frac{1}{2}x+7y = 0\\

1.5x + 7y = 0

7y = -1.5x

y = \frac{-1.5x}{7}

= \frac{-3x}{14}

Hope this helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of three numbers is 27 the second number is three times the first while the third is twice the first find their average
Leviafan [203]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

x = first number

3x = second number

2x = third number

27 = x + 3x+ 2x

27 = 6x

x=4.5 (first number)

3(4.5) = 13.5 (second number)

2(4.5) = 9 (third number)

(4.5 + 13.5 + 9) /3 = 9

Wow after doing all that I realized that all you had to do was 27/3 since there's 3 numbers.

6 0
3 years ago
Allen rents a truck for 45 dollars plus .36 cents for every mile that he drives the truck. Write an equation that models this li
enot [183]

Answer:

This is a linear equation of the form y = mx + b, where m is the rate of change and b is the y-intercept, also known as the value of y when x = 0.  Our independent variable is the number of miles we travel, and we will call that x.  If we pay .20 per mile, and miles is "x", we represent that as .20x.  The 70 is the amount we will pay per day even if we drive 0 miles.  Therefore, the equation is:

y = .20x + 70.

I cannot graph this for you here.

We can choose a number of miles, say 100, and solve for our cost:

y = .20(100) + 70

y = 20 + 70

y = 90

We can expect to pay $90 if we drive 100 miles in a day.

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/13029200#readmore

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help, will give brainliest!<br>(please explain how as well)​
vovikov84 [41]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Since GJ bisects ∠ FGH , then ∠ FGJ = ∠ JGH = x + 14

∠ FGH = ∠ FGJ + ∠ JGH , substitute values

4x + 16 = x + 14 + x + 14 = 2x + 28 ( subtract 2x from both sides )

2x + 16 = 28 ( subtract 16 from both sides )

2x = 12 ( divide both sides by 2 )

x = 6

Thus

∠ FGJ = x + 14 = 6 + 14 = 20° → C

4 0
2 years ago
There are 9 gallons of paint for the students to use to paint the fence outside of the schoolyard. Each student has a bucket tha
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

27 buckets.

Step-by-step explanation:

If we multiply the 9 gallons of paint by the denominator of the number of gallons that fit into one of the buckets we can discover the answer to the question.

Brainliest please.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    9·2 answers
  • Sarah cut 4 yards of ribbon from a spool. How much did she cut in inches?
    15·1 answer
  • Henry receives a flat rate of $100 per day and can earn a $2 commission for each computer repair (r) he performs. Yolanda receiv
    11·1 answer
  • A rectangular prism is 6 inches long, 3 inches wide, and 2 inches high. What is its volume?
    9·2 answers
  • I had finish to solve the problems from the sentences,but I got stuck when I barely realized that the cost of one daylily I got
    10·1 answer
  • B. Construct Arguments Tom says his friends ate the same amount of vegetable pizza as pepperoni pizza. How could that be true?​
    9·1 answer
  • 5 ( x- 3 ) ^ 2 - 10 = 60
    9·2 answers
  • PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA 40 POINTS* DONT SKIP :(( .!
    14·1 answer
  • Mae Ling earns a weekly salary of $380 plus a 8.0% commission on sales at a gift shop. How much would she make in a work week if
    5·1 answer
  • Smb help w this pls asap
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!